MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew w Amazonii może być odczuwalna nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej? To powoduje miejscowe podnoszenie się temperatury

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Unsplash.com
Wycinka lasu w wybranym miejscu Amazonii ociepla klimat nawet 100 km dalej. Jak zwracają uwagę naukowcy z University of Leeds w Wielkiej Brytanii, wiadomo od długiego czasu, że wycięcie tropikalnego lasu powoduje miejscowe podnoszenie się temperatury. Na szczęście zmniejszanie powierzchni cennej dżungli udaje się już ograniczać.

Spis treści

W projekcie opublikowanym właśnie na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”, badacze sprawdzili, jak wylesienie powoduje ocieplenie miejscowego klimatu w różnej odległości - aż do 100 km od miejsca usunięcia drzew.

Lasy Amazonii, czyli płuca świata. Zbadano okolice

- Zrozumienie wpływu utraty lasów Amazonii ma krytyczne znaczenie. Świat się ociepla w wyniku zmian klimatu. Ważne jest, abyśmy zrozumieli, jak wylesienie Amazonii się do tego przyczynia. Jeśli ubytki lasów mają udział w ogrzewaniu się okolicznych regionów, ma to kluczowe znaczenie dla mieszkających na tym terenie ludzi – mówi lider przedsięwzięcia, dr Edward Butt.

On i jego zespół porównali dane satelitarne i temperaturę powierzchni z informacjami na temat zalesienia różnych części Amazonii, z lat 2001–2020. Zbadano aż 3,7 mln różnych lokacji.

W uwzględnionym okresie, na obszarach o niskim wylesieniu, temperatura wzrosła średnio o 0,3 st. C. Przy lokalnym wylesieniu na poziomie od 40 do 50 proc. zmiana ta wyniosła już 1,3 st. C. Natomiast przy wylesieniu zarówno lokalnym, jak i regionalnym wzrost osiągnął aż 4,4 stopnia.

- Regionalne ocieplenie spowodowane wylesieniem Amazonii będzie miało negatywne skutki dla 30 mln ludzi mieszkających na jej terenie. Już dzisiaj wiele z tych osób jest narażonych na niebezpieczne temperatury – piszą badacze.

Będzie coraz cieplej przez wycięte lasy

Dalsza analiza zdobytych danych pozwoliła na wykonanie prognoz na kolejnych 30 lat. Na południu Amazonii, gdzie wycinanie lasu jest najintensywniejsze, jego ograniczenie mogłoby przynieść największe efekty, redukując ocieplenie o 0,5 st. C.

- Dobrze wiadomo, że ochrona lasów tropikalnych jest kluczowa w walce z globalnymi zmianami klimatu. Nasza praca pokazuje, że ochrona tych lasów przyniesie ogromne korzyści na lokalną, regionalną i krajową skalę – mówi współautor badania, prof. Dominick Spracklen.

Jak dodaje, w ten sposób pokazują, że „zmniejszenie wylesienia osłabi przyszłe ocieplenie na południu Amazonii. Skorzystaliby na tym ludzie żyjący w tym regionie. Doświadczyliby mniejszego stresu cieplnego. Zmalałby też negatywny wpływ wysokich temperatur na rolnictwo” – dodaje.

Wylesianie powoli udaje się ograniczać?

Naukowcy podkreślają, że w Brazylii prowadzi się wiele badań na temat wychwytywania przez las dwutlenku węgla, ale brakuje prac odnośnie skutków biofizycznych działania lasu. Zwracają jednak uwagę również na pozytywne informacje.

- Nowe działania mające na celu kontrolę wylesiania w brazylijskiej Amazonii przynoszą skutki i tempo wylesiania zmniejszyło się w ciągu ostatniego roku. Teraz widzimy korzyści w postaci potencjalnego ograniczenia ocieplenia wpływającego na ludzi mieszkających w tym regionie. Liczymy na to, że rozpoznanie tych korzyści doprowadzi do zwiększenia wsparcia dla dalszych wysiłków, mających na celu ograniczenie wylesiania i ochronę lasów – mówi jeden z autorów, dr Celso von Randow z brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wycinka drzew w Amazonii może być odczuwalna nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej? To powoduje miejscowe podnoszenie się temperatury - Portal i.pl

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto