Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Tuszyn wzrosły opłaty za wywóz odpadów

Redakcja
Karolina Brózda
Nowe stawki opłat za wywóz śmieci zaczęły obowiązywać w gminie Tuszyn od listopada. Wynoszą one miesięcznie 29 zł od osoby i 26 zł od osoby, jeśli gospodarstwo domowe zagospodarowuje swoje bio odpady wrzucają je do kompostownika.

Władze gminy tłumaczą, że podwyżkę trzeba było wprowadzić, gdyż obowiązująca od dwóch lat stawka 19 zł od osoby miesięcznie okazała się zbyt niska, by pokryć koszty związane z odbiorem śmieci.
Jedną z głównych przyczyn wzrostu cen jest ogromna ilość śmieci „produkowana” przez mieszkańców, przede wszystkim odpadów organicznych i wielkogabarytowych oraz popiołów - twierdzi urząd. Gmina prowadziła akcje, zachęcała społeczność nie tylko do segregowania (do czasu aż stało się to obowiązkowe), ale i przerabiania odpadków typu bio w kompostownikach. Ale nie udało się znacząco zmniejszyć tego rodzaju śmieci. Ponadto sprzątanie mebli, sprzętu rtv i agd wystawianych przed domy okazało się dla gminy tak dużym obciążeniem finansowym, że musiał on z tej usługi zrezygnować. Zgodnie z nowym regulaminem za wywóz tego rodzaju odpadów do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zapłacą teraz mieszkańcy.
A niektórzy z nich nie zgadzają się z argumentacją mającą uzasadnić podwyżkę.
- Jeszcze wiosną tego roku w piśmie zamieszczonym na stronie urzędu informowano, że po raz pierwszy od kilku lat udało się ograniczyć wzrost liczby odpadów w gminie. Ponadto dziwne jest stwierdzenie, że nastąpił wzrost ilości popiołu w okresie wiosny i lata, kiedy to nie ma sezonu grzewczego. Mogła wzrosnąć ilość bio, ale ten problem za chwilę zniknie, gdyż w okresie późnojesiennym i zimowym nie eksploatuje się ogródków i nie kosi trawy. Zbiórka odpadów wielkogabarytowych była organizowana zaledwie dwa razy w roku. Trudno zakładać, że coś organizowanego z taką częstotliwością ma znaczący wpływ na cenę odbioru odpadów – odpowiada jeden z mieszkańców Tuszyna.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto