MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwaty przyrody, rośliny i zwierzęta chronione. Tak w Polsce się o nie dba. Jest gdzie odpocząć na łonie natury

Redakcja
Ochrona rezerwatowa istnieje od 1956 roku. Warto pamiętać, jak zachować się na łonie natury. Przestrzegaj tych zasad.
Ochrona rezerwatowa istnieje od 1956 roku. Warto pamiętać, jak zachować się na łonie natury. Przestrzegaj tych zasad. Justyna Madan
Obecnie mamy w całej Polsce 1512 rezerwatów przyrody, czyli wydzielonych obszarów o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowanych w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Wszelkie prace w tych miejscach powinny być wykonywane zgodnie z wymogami planów ochrony i zadań ochronnych rezerwatów. Każdy z nas powinien pamiętać, żeby o przyrodę wokół odpowiednio dbać. Nie tylko podczas Dnia Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk, który wypada 19 września.

Spis treści

Jak wyjaśniają Lasy Państwowe, rezerwaty przyrody „podlegają prawnej ochronie i stanowią jedną z ważniejszych form ochrony przyrody w naszym kraju. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Podstawowym celem tworzenia rezerwatów jest poznanie, udokumentowanie oraz zabezpieczenie najbardziej wartościowych i niepowtarzalnych ekosystemów, stwarzanie szans przetrwania aktualnego bogactwa gatunków roślin i zwierząt poprzez ich ochronę”.

Rezerwaty Przyrody w Polsce

W Polsce mamy 1512 rezerwatów przyrody (stan na 2023 rok). Najstarszym z nich jest rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. Powstał w 1956 roku.

- Mimo, że formalna ochrona rezerwatowa istnieje tu od roku 1956, to pierwsze wzmianki o ochronie "uroczyska cisowego" pochodzą już z roku 1827. Rezerwat utworzono w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnego stanowiska cisa, gatunku ustępującego obecnie z naszych lasów, a stanowiącego niegdyś ich stały element składowy – podają Lasy Państwowe.

Największym rezerwatem są Stawy Milickie, to rezerwat ornitologiczny położony w Dolinie Baryczy. Został utworzony w 1963 roku i ma powierzchnię 5 324,3 ha (52,2 km2). Najmniejszym natomiast jest rezerwat Sadkowice, którego powierzchnia wynosi zaledwie 0,7 ha.

Zobacz: Przyroda w polskich rezerwatach zachwyca!

Zwierzęta pod ochroną

Dlaczego niektóre zwierzęta są zagrożone wyginięciem? Gatunki stają się zagrożone z dwóch głównych powodów: utraty siedlisk i utraty zmienności genetycznej. Utrata siedlisk może nastąpić w sposób naturalny. Na przykład dinozaury straciły swoje siedliska około 65 milionów lat temu. Gorący, suchy klimat okresu kredowego zmienił się bardzo szybko, najprawdopodobniej z powodu uderzenia asteroidy w Ziemię. Dinozaury nie były w stanie przystosować się do nowego, chłodniejszego środowiska. Stały się gatunkiem zagrożonym, a następnie wyginęły.

Działalność człowieka może również przyczynić się do utraty siedlisk. Rozwój mieszkalnictwa, przemysłu i rolnictwa ogranicza siedliska organizmów rodzimych. Co ciekawe to bobry jako pierwsze zostały w naszym kraju objęte ochroną. Polowanie na nie ograniczył już król Bolesław Chrobry w XI wieku.

Wśród zwierząt objętych ochroną w Polsce znajdują się m.in.:

 • wilki,
 • rysie,
 • kozice,
 • żubry,
 • żbiki,
 • niedźwiedzie brunatne,
 • bobry,
 • żurawie,
 • czaple,
 • bociany.

Rośliny też są chronione

Nie tylko zwierzęta znajdują się pod ochroną. - Ochrona gatunkowa jest formą ochrony przyrody, którą w Polsce objętych zostało ponad 470 gatunków roślin, ok. 530 gatunków zwierząt i 120 gatunków grzybów. Ma ona na celu zachowanie w przyrodzie rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków tych organizmów – wyjaśnia Zintegrowana Platforma Edukacyjna.

- Roślin objętych ochroną ścisłą nie wolno umyślnie niszczyć, ścinać ani zrywać. Nie można ich także sprzedawać ani wywozić poza granice naszego kraju – podkreśla ZPE.

Wśród roślin objętych ochroną można wymienić m.in.:

 • brzozę karłowatą,
 • lilię złotogłów,
 • mikołajka nadmorskiego,
 • gwiaździankę workowatą.

Dbaj o las, stosuj te zasady

Nadleśnictwo Henryków przypomina o zasadach dobrego zachowania w lesie. Pamiętajmy, aby po spacerze na łonie przyrody pozostawić te miejsca w takim stanie, w jakim je zastaliśmy.

 1. Nie śmieć! Śmieci zabierz ze sobą – to bardzo poważny problem w lasach, a im więcej turystów, tym więcej śmieci. Pozostawiony przez nas papierek, puszka, butelka, czy inny śmieć nie dość, że bardzo psują estetykę lasu i przeszkadzają innym turystom, to jeszcze mogą stanowić zagrożenie dla środowiska! Podczas pakowania plecaka na wyprawę, pamiętajmy również o zabraniu worka do którego będziemy pakować śmieci.
 2. Parkuj w wyznaczonych miejscach – parkuj tam, gdzie możesz i nie zastawiaj wjazdu do lasu. Zastawianie dróg do lasu jest bardzo poważnym problemem. Utrudnia lub całkowicie uniemożliwia prowadzenie gospodarki leśnej przez leśników, ale przede wszystkim, blokuje wjazd do lasu dla różnych służb ratunkowych.
 3. Szanuj przyrodę – nie niszcz niejadalnych grzybów. Nie zrywaj i nie wykopuj roślin. Trzymaj psa na smyczy, żeby nie płoszył dzikich zwierząt.
 4. Zachowaj ciszę – wsłuchaj się w dźwięki przyrody. Nie zachowuj się głośno z szacunku dla innych turystów oraz aby nie płoszyć zwierzyny.
 5. Biwakuj i rozpalaj ogniska w wyznaczonych miejscach – to pozwoli oddalić niebezpieczeństwo jakim jest pożar lasu.
 6. Nie zbaczaj z wyznaczonych szlaków – dzięki temu nie zgubisz się w lesie oraz nie zakłócisz spokoju dzikim zwierzętom. Dodatkowo, przez zbaczanie ze szlaków leśnych można doprowadzić do zniszczenia cennych płatów roślin chronionych.

Źródło: Lasy Państwowe, Zintegrowana Platforma Edukacyjna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rezerwaty przyrody, rośliny i zwierzęta chronione. Tak w Polsce się o nie dba. Jest gdzie odpocząć na łonie natury - Strefa Agro

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto