MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ARiMR rozpoczęła wypłatę pomocy dla producentów kalafiorów i brokułów. W planie 1250 zł do hektara. Ile pieniędzy trafiło już na konta?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
ARiMR rozpoczęła realizację dopłat dla producentów kalafiorów i brokułów.
ARiMR rozpoczęła realizację dopłat dla producentów kalafiorów i brokułów. pixabay.com/Couleur
Jesienny nabór wniosków o wsparcie dla producentów warzyw, konkretnie kalafiorów i brokułów, zakończył się. Niedawno na szczeblu unijnym wydano zgodę na dopłaty, od 18 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczęła realizować przelewy. Część pieniędzy trafiła już na konta rolników.

Spis treści

Pomoc dla rolników produkujących kalafiory i brokuły

W tym naborze wsparcie objęło rolników produkujących kalafiory i brokuły, którym podmiot skupujący odmówił odbioru pełnej ilości zakontraktowanych produktów rolnych. Wnioski można było składać do 30 października 2023 r., na dalszym etapie czekano na decyzję KE. Ta została wydana w połowie listopada, a wypłaty ze strony ARiMR rozpoczęły się 18 grudnia.

Kto otrzyma wsparcie? Oto stawka do hektara

Decyzje o przyznaniu pomocy są wydawane na podstawie wcześniejszych wniosków. Wysokość pomocy ustalono jako iloczyn powierzchni uprawy kalafiorów lub brokułów oraz stawki pomocy. Zgodnie z zapowiedziami stawka do hektara to 1250 zł. Wsparcie dostanie producent:

  • któremu został nadany numer identyfikacyjny,
  • będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu przepisów unijnych,
  • który zawarł umowę dostawy na wyprodukowanie i dostarczenie w 2023 r. kalafiorów lub brokułów, a podmiot, z którym zawarł umowę dostawy, odmówił odbioru wskazanej w tej umowie dostawy całkowitej ilości kalafiorów lub brokułów i nie zapłacił za nie,
  • któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Ruszyły wypłaty pomocowe

Po zakończeniu naboru wielu plantatorów czekało w zawieszeniu na to, czy program będzie realizowany. Wraz z pozytywną weryfikacją Brukseli, droga do wypłat po stronie polskiej stała się więc otwarta.

W tym naborze do ARiMR wpłynęło 350 wniosków. Od 18 grudnia 2023 r. na konta ubiegających się o to dofinansowanie trafiło 840 tys. zł, informuje Agencja.

Po obliczeniu zapotrzebowania wyszło, że pula środków jest wystarczająca do wypłacenia pomocy osobom, które spełniły warunki. Dotychczas zrealizowano 245 wypłat na kwotę 840 tys. złotych. Reszta wypłat także zostanie zrealizowana w grudniu.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto