MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Problem z e-skierowaniami do sanatorium. Lekarz może mieć trudności z ich wystawieniem. Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Monika Góralska
Monika Góralska
Ministerstwo Zdrowia na bieżąco rozwiązuje problemy techniczne pojawiające się w systemie do wystawiania e-skierowań do sanatorium.
Ministerstwo Zdrowia na bieżąco rozwiązuje problemy techniczne pojawiające się w systemie do wystawiania e-skierowań do sanatorium. Drazen Zigic/freepik.com
Od początku lipca skierowania do sanatorium wystawiane są w formie elektronicznej. Jednak pojawiły się problemy techniczne w ich obsłudze, co sprawia, że zdarzają się przypadki, w których lekarz nie może ich wypisać. Ministerstwo Zdrowia zareagowało na list od Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia: „obsługa e-skierowań uzdrowiskowych działa nieprzerwanie. Na problemy techniczne reagujemy na bieżąco” – przekazało PAP Ministerstwo Zdrowia.

Spis treści

Problemy uniemożliwiają wystawianie e-skierowań do sanatorium

Od 1 lipca w życie wszedł obowiązek wystawiania e-skierowań, który wynika z dwóch rozporządzeń ministra zdrowia – z 2 stycznia 2023 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej i z 16 lutego 2023 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

W czwartek, 20 lipca, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia skierowało do Ministerstwa Zdrowia list, w którym wskazało na problemy z wystawianiem e-skierowań do sanatorium. Część z nich uniemożliwia wystawienie e-skierowania.

Jednym z problemów był brak możliwości wystawienia e-skierowania na skutek niezgodności danych osobowych pacjenta zapisanych w bazie danych Platformy P1 – takich jak imię czy nazwisko – z rzeczywistymi danymi pacjenta wskazywanymi w skierowaniu. PPOZ wskazało również na brak możliwości wystawienia e-skierowania na skutek niezgodności adresu zameldowania pacjenta zapisanego w bazie danych Platformy P1 z jego adresem zamieszkania czy pobytu, wskazanym w złożonej przez pacjenta deklaracji wyboru.

Brak poprawnej identyfikacji danych adresowych występował w przypadku miejscowości, które nie mają ulic, ale system działa już poprawnie. W przypadku gmin miejsko-wiejskich, w których obszar wiejski dzieli się na części, pracujemy nad aktualizacją, która przywróci pełną funkcjonalność – przekazał PAP resort zdrowia.

Ministerstwo na bieżąco rozwiązuje problemy techniczne

PPOZ w liście podkreśliło również, że problematyczny jest brak możliwości dołączenia do e-skierowania skanów czy zdjęć badań, co spowodowane jest zbyt niskim limitem wielkości załączników.

Trudności związane z dołączeniem skanów do skierowania w systemach komercyjnych wynikają z technicznego ograniczenia maksymalnej wielkości pojedynczego skanu do 0,7 MB. Rozwiązaniem jest zmiana sposobu wysyłania treści załączników – wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia.

Jak dodano, Centrum e-Zdrowia przygotowuje instrukcję jak dołączyć taki skan. Ponadto, CeZ przekaże też komercyjnym dostawcom systemów gabinetowych informację co do właściwego formatu przekazywanych załączników.

W przypadku korzystania z systemu gabinet.gov nie ma trudności z załącznikami – zaznaczył resort.

Czym jest i jak działa e-skierowanie do sanatorium?

Od stycznia 2021 r. skierowania w formie elektronicznej wystawiane są do szpitala, lekarza specjalisty, na zabieg (np. szczepienie przeciw COVID-19) lub badanie, a od listopada 2021 r. również na rehabilitację. Od 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium.

E-skierowanie do sanatorium to dokument, do którego w każdej chwili ma się dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) – bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia na stronie pacjent.gov.pl. Można znaleźć tam także historię poprzednich e-skierowań, a rodzicowi umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci. Cyfryzacja dokumentu sprawia także, że nie trzeba już przesyłać go do NFZ i pilnować, by zmieścić się w terminie 30 dni.

Kiedy lekarz wystawi e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do odpowiedniego oddziału NFZ. Tam rozpatrzy je lekarz. Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, to poprosi o jego uzupełnienie.

Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania do sanatorium. Stanie się tak, gdy skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska
ak/

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Problem z e-skierowaniami do sanatorium. Lekarz może mieć trudności z ich wystawieniem. Ministerstwo Zdrowia odpowiada - Strona Zdrowia

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto