MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lanckorona: jedne z najbardziej urokliwych ruin zamku w Polsce już wkrótce dostępne do zwiedzania

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Zamek w Lanckoronie, uznawany za jedną z najbardziej urokliwych ruin w Polsce, wkrótce stanie się dostępny dla zwiedzających. Pierwszy etap prac restauracyjnych został zakończony, otwierając drzwi do fascynującej historii tego gotyckiego zamku w małopolskiej wsi.

Spis treści

Lanckorona udostępni ruiny zamku dla turystów

Zamek w Lanckoronie, uznawanej za jedną z najpiękniejszych miejscowości w Polsce, przechodzi wielką metamorfozę. Po zakończeniu pierwszego etapu prac restauracyjnych, ruiny zamku będą dostępne dla zwiedzających, otwierając przed nimi fascynujące drzwi do historii tego malowniczego miejsca.

Widok na kościół w Lanckoronie
Wkrótce turyści będą mieli okazję przenieść się w czasie, odwiedzając odrestaurowane ruiny zamku w Lanckoronie. Ten historyczny klejnot ma szansę ponownie przyciągać miłośników historii i architektury z całego kraju.

CC BY-SA 4.0Mona/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Wojt gminy Lanckorona, Tadeusz Łopata, podkreślił, że prace postępują zgodnie z planem, a już wkrótce turyści będą mogli podziwiać gotyckie dziedzictwo Małopolski. Przed rozpoczęciem prac ruiny zamku były w opłakanym stanie, częściowo zniszczone przez korzenie drzew, porośnięte mchem i trawą. Aktualnie odrestaurowane elementy zaczynają odzyskiwać swój dawny blask.

Restauracja ruin zamku to jedno z najnowszych przedsięwzięć, które ma na celu przywrócenie dawnej świetności Lanckoronie. Tadeusz Łopata ogłosił, że już od marca chcieliby umożliwić zwiedzanie ruin dla zorganizowanych grup. To doskonała okazja, by zgłębić historię tego miejsca i podziwiać architektoniczne arcydzieła.

Samorząd gminy Lanckorona złożył wniosek o dofinansowanie kolejnych prac przy zamku do resortu kultury. Choć jeszcze nie ma ostatecznej decyzji, plany zakładają dogłębne badania południowej strony otoczenia zamku.

Mapa:

Cały projekt pierwotnie przewidywał wydatki w wysokości 16 milionów złotych, z czego już około 7 milionów złotych zostało przyznane. Jednakże, zważywszy na potencjalne odkrycia podczas prac, suma ta może ulec zwiększeniu. Tadeusz Łopata zaznaczył, że prace przy zabytkach często kryją niespodzianki, co może wpłynąć na koszty.

Historia Lanckorony

Historia Lanckorony to fascynująca podróż w czasie. Początki sięgają XIV wieku, a zamek był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych. Lanckorona, w swojej barwnej historii, było ważnym miastem w Małopolsce.

Zezwolenie na lokacje miasta Lanckorona uzyskała od króla Kazimierza Wielkiego w 1361 roku, a zamek wzniesiono w 1366 roku. Miejsce to strzegło granicy ze Śląskiem i szlaku do Krakowa.

Zamek przeszedł przez ręce różnych rodów, m.in.:

  • Lanckorońskich,
  • Zebrzydowskich,
  • Czartoryskich
  • i Wielopolskich.

Po konfederacji barskiej i oblężeniu w 1771 roku zamek i miasto doświadczyły zniszczeń, z których nigdy się nie podźwignęły.

Dziś Lanckorona zachwyca turystów historycznym urokiem. Z odrestaurowanym zamkiem, będzie kolejnym powodem, by przemierzyć urokliwe zakątki Polski. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu Lanckorona zyskuje nowy rozdział w swojej barwnej historii.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lanckorona: jedne z najbardziej urokliwych ruin zamku w Polsce już wkrótce dostępne do zwiedzania - Strona Podróży

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto