Jesteś fanem kinematografii i historii? Wybierz się jesienią do województwa łódzkiego razem z kolejami regionalnymi POLREGIO

Materiał informacyjny POLREGIO
Twoją pasją jest kino? Lubisz spędzać czas w przestrzeniach industrialnych? A zatem, jeśli szukasz sposobu na jesienne podróże po Polsce, wybierz województwo łódzkie. Podpowiemy Ci, co warto tam zobaczyć i co zrobić, by wyprawa w ten region Polski przebiegła szybko i tanio.

Czy województwo łódzkie to tylko fabryki?

Województwo łódzkie bardzo często jest postrzegane przez pryzmat Łodzi. A miasto to ma opinię szarego i mało turystycznego, gdzie nie można zobaczyć nic wartego uwagi. Jest to stereotyp bardzo krzywdzący, bo zwyczajnie nieprawdziwy. Sama Łódź, jak i całe województwo, ma wiele do zaoferowania. To nie tylko fabryki i zakłady pracy. Bez problemu znajdziemy miejsca ciekawe, zielone i przepełnione historią. Do wielu z nich można dojechać dzięki POLREGIO, czyli przewoźnikiem regionalnym. Co warto odwiedzić podczas pobytu w województwie łódzkim?

Muzeum Kinematografii w Łodzi

Łódź często nazywana jest stolicą polskiej kinematografii. Grzechem więc byłoby nie odwiedzić poświęconego niej muzeum podczas wizyty w mieście. Rozpoczęło ono swoją działalność w 1976 roku. Zbiory są konsekwentnie powiększanie i obecnie możemy mówić o niemal 80 tysiącach egzemplarzy. Wśród nich znajdą się nawet przedmioty z początków kinematografii, aparaty fotograficzne, kamery i rzutniki. Muzeum może poszczycić się wspaniałą kolekcją plakatów polskich i zagranicznych, scenariuszy, scenopisów, dokumentów i materiałów promocyjnych. To także zapiski, listy i prywatne zdjęcia najwybitniejszych twórców. Naprawdę trudno wymienić wszystkie eksponaty.

Dla młodszych podróżników, prawdziwą gratką jest kolekcja, która przybliża historię polskiej animacji. Znajdują się w niej projekty lalek i postaci, kadry z filmów czy projekty scenograficzne. Dzięki niej można z bliska przyjrzeć się m.in. budzie Reksia, Dolinie Muminków czy pokojowi Misia Uszatka.

Muzeum jest czynne od środy do niedzieli i można je zwiedzać indywidualnie oraz w grupach. Bardzo dobrym pomysłem na dotarcie do muzeum są pociągi regionalnego przewoźnika POLREGIO. Najbliżej będzie ze stacji Łódź Fabryczna, z której czeka nas jedynie kilkunastominutowy spacer.

Łódzka Aleja Gwiazd

Podczas wizyty w Łodzi szkoda byłoby nie zobaczyć kolejnego miejsca związanego z kinematografią. Znajduje się ono na ulicy Piotrkowskiej i upamiętnia najważniejsze postacie polskiego filmu. Jest wzorowane oczywiście na słynnej hollywoodzkiej Walk of Fame. Jej pomysłodawcą był w 1996 roku Jan Machulski. Już dwa lata później pojawiła się pierwsza mosiężna gwiazda, należąca do Andrzeja Seweryna. Po jednej stronie ul. Piotrowskiej znajdują się gwiazdy poświęcone reżyserom i operatorom, a po drugiej aktorom. Wśród wyróżnionych osobistości są m.in. Katarzyna Figura, Janusz Gajos, Gustaw Holoubek, Marek Kondrat i Pola Negri. Wspaniałych nazwisk jest tam dużo więcej. Każdy fan polskiego kina powinien odwiedzić to miejsce.

Łódzka Aleja Gwiazd znajduje się bardzo blisko opisywanego wyżej Muzeum Kinematografii. Dlatego tam również najwygodniej dostaniemy się pociągiem REGIO ze stacji Łódź Fabryczna.

Planetarium

Po podziwianiu gwiazd na chodniku, można udać się do planetarium i pooglądać gwiazdy na niebie, a dokładnie na ekranie. W Łodzi znajduje się bowiem najnowocześniejsze w Polsce planetarium. Posiada ono ekran sferyczny o średnicy 14 metrów. W zapierającym dech w piersiach pokazach może uczestniczyć 140 osób. Planetarium organizuje pokazy popularnonaukowe, pokazy dla szkół i pokazy specjalne. Mile widziani są goście indywidualni, ale także grupy zorganizowane. To szczególna atrakcja dla pasjonatów kosmosu i jego tajemnicami. Planetarium czynne jest od wtorku do niedzieli.

Bardzo łatwo dostaniemy się do niego dzięki pociągom regionalnym przewoźnika POLREGIO. Planetarium znajduje się bowiem w EC1 Łódź - Miasto Kultury, a to nieopodal od stacji Łódź Fabryczna.

Jesteś fanem kinematografii i historii? Wybierz się jesienią do województwa łódzkiego razem z kolejami regionalnymi POLREGIO

Muzeum Komputerów i Gier w Pabianicach

W województwie łódzkim znajdzie się także coś dla miłośników wirtualnej rozrywki. W Pabianicach działa bowiem Muzeum Komputerów i Gier. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich — mniej i bardziej zapalonych graczy. Trzeba być o tyle czujnym, że jest ono otwierane maksymalnie kilkanaście razy w roku! A z pewnością warto je odwiedzić, bo w środku znajdziemy takie perełki, jak NES, SNES, Nintendo 64, Amiga 500, Commodore 64, Atari 2600, Sega Mega Drive, pierwsze edycje Playstation czy komputery z systemem Windows XP. Można na nich pograć w absolutne klasyki gier video. Starsi znów będą mogli pograć w kultowe produkcje z dzieciństwa, a młodsi, przyzwyczajeni do niemal fotorealistycznej grafiki przekonają się, w co zagrywali się ich rodzice i dziadkowie.

Do Muzeum Komputerów i Gier w Pabianicach dostaniemy się bez żadnego problemu pociągami regionalnymi przewoźnika POLREGIO. Wystarczy dostać się na stację Pabianice i przespacerować się kilkanaście minut.

Parowozownia w Skierniewicach

Powstała w 1845 roku wraz z budową linii kolejowej w kierunku Warszawy. To prawdziwa gratka dla miłośników kolei, ale także dla wszystkich, którzy po prosty chcieliby z bliska zobaczyć niezwykłą kolekcję pociągów. Wśród eksponatów znajdują się parowozy, lokomotywy spalinowe, elektryczne, drezyny, wagony towarowe i pasażerskie oraz urządzenia do sterowania ruchem kolejowym. Zwiedzanie parowozowni zazwyczaj odbywa się wyłącznie w grupach pod opieką przewodnika. Istnieje możliwość zwiedzania indywidualnego w trakcie dni otwartych, organizowanych corocznie, w okresie Od maja do października, zawsze w pierwsze soboty miesiąca, zawsze w godzinach od 11.00 do 14.00.

Nie ma lepszego sposobu na dotarcie do Parowozowni niż podróż pociągiem. Najlepiej wybrać pociąg POLREGIO i dojechać na stację Skierniewice.

Dlaczego warto wybrać przejazd koleją?

Planując weekendowy wypoczynek w Polsce, naprawdę warto zdecydować się na pociągi. Podróżowanie koleją ma wiele plusów. Jednym z nim jest aspekt ekologiczny. Pociąg, w którym jedzie kilkaset osób, to kilkaset samochodów mniej na drogach, a to z kolei jest środkiem transportu o najwyższej efektywności pod względem zużycia energii, najbardziej ekologicznym pod względem emisji CO2. Podróże po Polsce pociągami to także duża oszczędność pieniędzy.

Wybierając się na dłuższą wyprawę autem, co najmniej kilka razy trzeba odwiedzić stację benzynową i zatankować samochód. W skali całej wycieczki to koszt kilkuset złotych. A decydując się na pociąg, możemy podróżować po kraju za nieporównywalnie mniejsze pieniądze. Przewoźnik POLREGIO ma bardzo gęstą siatkę połączeń. Kupując jeden tani bilet kolejowy, można dotrzeć praktycznie w każde miejsce w Polsce, także w województwie łódzkim.

Jesteś fanem kinematografii i historii? Wybierz się jesienią do województwa łódzkiego razem z kolejami regionalnymi POLREGIO

Skorzystaj z taniej oferty POLREGIO

POLREGIO posiada naprawdę atrakcyjne oferty. Dzięki nim jesienne podróże po Polsce nie muszą być drogie. Już za 46,40 zł możemy kupić Mini bilet turystyczny. Pozwala on na nielimitowane przejazdy pociągami REGIO na terenie całego kraju. Drugą, nieznacznie tylko droższą opcją, jest Bilet turystyczny. Za 56,70 zł zyskamy możliwość korzystania nie tylko z połączeń oferowanych przez POLREGIO, ale także ze składów pociągów innych. Bilety uprawniają do wielokrotnych przejazdów od godziny 18:00 w dniu roboczym poprzedzającym bezpośrednio następujące po sobie dni wolne od pracy do godziny 6:00 pierwszego dnia roboczego następującego po tych dniach. Pozwalają więc tak naprawdę na nieograniczone podróżowanie przez cały weekend.

Każdy rodzaj biletu można kupić wygodnie w internetowym systemie sprzedaży biletów POLREGIO online, np. na stronie internetowej czy w aplikacji POLREGIO, jak również na dworcu w jednym z 10 polskich miast w VIDEOMACIE POLREGIO.

Jeśli decydujemy się na podróże po Polsce i chcemy przemieszczać się pociągami regionalnymi, to nieodłącznym towarzyszem naszych wojaży powinna być interaktywna mapa podróży TravelMap. którą znajdziemy na stronie POLREGIO. Pozwala ona, przy pomocy kilku kliknięć, zaplanować całą trasę przejazdu. Jeśli wybierzemy interesujące nas punkty na mapie, TravelMap znajdzie najodpowiedniejsze połączenia kolejowe, pozwoli kupić tanie bilety na pociąg i zaplanować nocleg. Jeśli nie znamy zbyt dobrze jakiegoś regionu Polski, możemy skorzystać ze specjalnych filtrów. Pozwolą one błyskawicznie wyszukać parki i rezerwaty, parki rozrywki, ogrody zoologiczne, szczyty górskie, zimowe atrakcje, muzea i galerie, zamki i pałace, archeologia oraz kolejki wąskotorowe. TravelMap pozwoli odkryć lub na nowo poznać województwo łódzkie i całą Polskę.

Województwo łódzkie – kto szczególnie powinien się tam wybrać?

Pewnie dla wielu osób województwo łódzkie nie jest pierwszym wyborem, jeśli chodzi o podróże. A szkoda, bo to duży błąd. Sama Łódź, jak i cały region, to wspaniałe miejsce, gdzie można znaleźć wiele interesujących miejsc. Jako stolica polskiej kinematografii, Łódź jest świetnym pomysłem na wycieczkę dla fanów kina.

Oprócz muzeum i alei gwiazd możemy tam znaleźć mnóstwo murali i pomników związanych z kultowymi produkcjami fabularnymi i animowanymi. Ale także osoby mniej zainteresowane kinem znajdą coś dla siebie. Dlatego, jeśli ktoś planuje podróżowanie po Polsce, naprawdę warto rozważyć odwiedzenie województwa łódzkiego. Jeśli jeszcze dodamy do tego fakt, że POLREGIO oferuje gęstą siatkę połączeń i tanie bilety kolejowe w swojej ofercie, nie ma absolutnie żadnego powodu, żeby z tego nie skorzystać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jesteś fanem kinematografii i historii? Wybierz się jesienią do województwa łódzkiego razem z kolejami regionalnymi POLREGIO - Dziennik Łódzki

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto