MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w szkołach branżowych już wkrótce. Znamy projekt nowelizacji rozporządzenia. Sprawdź, na czym polegają reformy

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Zmieniają się podstawy programowe w szkołach branżowych i technikach. Chodzi m.in. o wprowadzenie nowego zawodu
Zmieniają się podstawy programowe w szkołach branżowych i technikach. Chodzi m.in. o wprowadzenie nowego zawodu freepik
Znana jest już nowelizacja rozporządzenia w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego. Zmiana, która niebawem wejdzie w życie, spowodowana jest m.in. wprowadzeniem do szkół nowego zawodu – technika elektromobilności. Wyjaśniamy, jakich zmian mogą spodziewać się uczniowie.

Spis treści

Zmiany w szkolnictwie zawodowym. Nie tylko nowy zawód

Jak głosi projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego, zmianie mają ulec podstawy programowe w przypadku poszczególnych zawodów, a także wprowadzenie nowego zawodu o nazwie technik elektromobilności.

Najważniejsze zmiany, które zostały ujęte w projekcie to:

 • określenie podstawy programowej kształcenia w nowym zawodzie (technik elektromobilności);
 • zmiany w podstawach programowych zawodów elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych;
 • w przypadku kwalifikacji „MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych” modyfikacji uległa część podstawy programowej dotycząca wyposażenia szkoły niezbędnego do realizacji kształcenia w zakresie tej kwalifikacji, w tym także rodzaje pracowni i modele pojazdów – w grupie pojazdów samochodowych dodano model pojazdu elektrycznego. Ponadto przewidziano obowiązek zapewnienia przez szkołę dostępu do pojazdu samochodowego o napędzie elektrycznym;
 • zmiany w dotychczasowej podstawie programowej kształcenia w zawodzie operator obrabiarek skrawających oraz zawodzie technik mechanik;
 • ustalenie nowego brzmienia podstawy programowej kształcenia w zawodzie technik weterynarii.

Technik elektromobilności – nowy zawód w szkolnictwie zawodowym

Od 1 września 2024 roku uczniowie szkół branżowych i techników będą mogli wybrać zawód technik elektromobilności. Nauka w tym zawodzie będzie mogła odbywać się w ramach dwóch kwalifikacji:

 • MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych.
 • MOT.07. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi i naprawy pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych.

Wśród celów kształcenia w zakresie kwalifikacji MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych znalazły się:

 • przeprowadzania obsługi instalacji i konserwacji mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych,
 • diagnozowania stanu technicznego mechatronicznych systemów oraz elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych i systemów magazynowania energii,
 • naprawy mechatronicznych systemów oraz elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych i systemów magazynowania energii;.

Z kolei w zakresie kwalifikacji MOT.07. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi i naprawy pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych:

 • diagnozowania stanu technicznego pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych,
 • obsługiwania i naprawiania pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych,
 • organizowania i nadzorowania procesu obsługi i naprawy pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych, przygotowania do uzyskania kwalifikacji zawodowych do wykonywania prac związanych z instalacją, naprawą, konserwacją i obsługą systemów elektrycznych.

Ponadto szczegółowo określono podstawę programową dla nowego zawodu, wypunktowano, jakie powinno być wyposażenie szkoły do realizacji kształcenia tak w pierwszej, jak i w drugiej kwalifikacji, a także podano minimalną liczbę godzin kształcenia zawodowego dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie.

Elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych – zmiany w zawodach

– Biorąc pod uwagę, że kwalifikacja „MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych” została również wyodrębniona w zawodach elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych (z wyodrębnionymi kwalifikacjami „MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych” oraz „MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych”), odpowiedniej modyfikacji, wyłącznie w zakresie ww. wspólnej kwalifikacji, uległy również podstawy programowe kształcenia w tych zawodach – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Jak poinformowano podstawy programowe w tym zakresie „zostały uzupełnione o tematykę związaną z obsługą samochodów elektrycznych i systemów magazynowania energii pojazdów samochodowych, a także dostosowane do aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy w branży motoryzacyjnej”.

Szczegółowe zmiany znajdują się w nowelizacji rozporządzenia.

Operator obrabiarek skrywających i technik mechanik

Zmian mogą spodziewać się także uczniowie, którzy zamierzają kształcić się w ramach zawodów operator obrabiarek skrywających oraz technik mechanik.

– Modyfikacji uległy treści nauczania w szczególności dotyczące wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że obecne zapotrzebowanie pracodawców na takie umiejętności absolwentów branżowej szkoły I stopnia jest znikome, a obrabiarki konwencjonalne w zdecydowanej większości przedsiębiorstw zostały zastąpione przez obrabiarki sterowane numerycznie (CNC) – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

I dalej: „Za 3 lata, kiedy na rynek pracy wejdą absolwenci branżowej szkoły I stopnia uczący się według nowej podstawy programowej, liczba używanych w produkcji obrabiarek konwencjonalnych będzie jeszcze mniejsza. Dlatego zostały wprowadzone zmiany w treściach nauczania opisanych w formie efektów kształcenia polegające na ograniczeniu treści związanych z obsługą konwencjonalnych obrabiarek skrawających (do podstawy ich użytkowania), na rzecz wiedzy i umiejętności potrzebnych do obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC)”.

W związku z tym, że kwalifikacja „MEC.05 Użytkowanie obrabiarek skrawających” jest tożsama z kwalifikacją wyodrębnioną w zawodzie technik mechanik, w tym zawodzie również zachodzą zmiany.

– Odpowiedniej modyfikacji uległa również podstawa programowa kształcenia w tym zawodzie z wyodrębnionymi kwalifikacjami „MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających” oraz „MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń”, wyłącznie w zakresie kwalifikacji „MEC.05 Użytkowanie obrabiarek skrawających” – brzmi treść uzasadnienia.

Co się zmienia w zawodzie technik weterynarii?

Na zmiany powinni przygotować się także uczniowie, chcący się kształcić w ramach zawodu technik weterynarii. Jak czytamy, reformy te mają dotyczyć wprowadzenia pojęć „zwierzęta gospodarskie” oraz „zwierzęta łowne”. Zgodnie z projektem rozporządzenia, jak i uzasadnieniem, kiedy w podstawie programowej jest mowa o zwierzętach gospodarskich, należy przez to rozumieć:

 • zwierzęta gospodarskie kopytne (tj.: bydło domowe, w tym gatunki Bubalus bubalis oraz Bison bison), świnie, owce, kozy,
 • zwierzęta gospodarskie nieparzystokopytne,
 • drób (tj.: ptaki utrzymywane w gospodarstwie, w tym ptaki nieuznawane za gospodarskie, ale które są utrzymywane tak jak zwierzęta gospodarskie, z wykluczeniem ptaków bezgrzebieniowych),
 • zajęczaki (króliki, zające i gryzonie),
 • zwierzęta dzikie utrzymywane w warunkach fermowych.

Kiedy zaś jest mowa o zwierzętach łownych, trzeba przez to rozumieć dzikie zwierzęta kopytne i zajęczaki oraz inne ssaki lądowe, łowione do celów spożycia przez ludzi i uznawane za zwierzęta łowne, na podstawie przepisów prawa krajowego, w tym ssaki żyjące na terytoriach zamkniętych w warunkach zapewniających im swobodę, zbliżonych do warunków, w jakich żyją zwierzęta łowne, dzikie ptaki pozyskiwane do celów spożycia.

Ponadto „w zawodzie technik weterynarii wskazano najczęściej spotykane w praktyce weterynaryjnej gatunki, tj.: konie, bydło, świnie, owce, kozy, kury, psy i koty, tak aby zapewnić minimalny poziom wiedzy i umiejętności praktycznych” – brzmi treść uzasadnienia.

Od kiedy zmiany w szkołach branżowych?

Zmiany te mają wejść w życie od 1 września 2024 roku. Jednak w projekcie rozporządzenia przewidziano również, że kształcenie w zawodzie:

 • operator obrabiarek skrawających, rozpoczęte przed dniem 1 września 2024 r. w branżowej szkole I stopnia, na kwalifikacyjnym kursie zawodowym i na kursie umiejętności zawodowych,
 • technik mechanik z wyodrębnionymi kwalifikacjami „MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających” oraz „MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń”, rozpoczęte przed dniem 1 września 2024 r. w technikum, w branżowej szkole II stopnia, na kwalifikacyjnym kursie zawodowym i na kursie umiejętności zawodowych,
 • elektromechanik pojazdów samochodowych rozpoczęte przed dniem 1 września 2024 r. w branżowej szkole I stopnia, na kwalifikacyjnym kursie zawodowym i na kursie umiejętności zawodowych,
 • technik pojazdów samochodowych z wyodrębnionymi kwalifikacjami „MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych” oraz „MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych”, rozpoczęte przed dniem 1 września 2024 r., w technikum, branżowej szkole II stopnia, na kwalifikacyjnym kursie zawodowym i na kursie umiejętności zawodowych,
 • technik weterynarii rozpoczęte przed dniem 1 września 2024 r. w technikum, na kwalifikacyjnym kursie zawodowym i na kursie umiejętności zawodowych

prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia zgodnie z przepisami rozporządzenia nowelizowanego, w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia.

Oznacza to więc, że osoby, które kontynuują naukę w ramach wyżej wymienionych zawodów, idą jeszcze starym trybem, nie obowiązują ich przytoczone tutaj zmiany.

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w szkołach branżowych już wkrótce. Znamy projekt nowelizacji rozporządzenia. Sprawdź, na czym polegają reformy - Strefa Edukacji

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto