MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawiasz nocą jedną stopę spod kołdry? To nie przypadek. Sprawdź, co to oznacza

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Wygodna poduszka, ciepła kołdra i ukochane łóżko – to zestaw, który ma nam gwarantować sen idealny. Kładziemy się, przykładamy głowę do poduszki i już witamy się z Morfeuszem… Ach, jeszcze wystająca stopa spod kołdry! No właśnie – co oznacza stopa, która nie jest przykryta kołdrą? Okazuje się, że ma to naukowo udowodniony powód.

Spis treści

Stopa wystająca spod kołdry – co to znaczy?

Chyba każdy przeżył przynajmniej jedną taką noc – niespokojne wiercenie się, szukanie odpowiedniej pozycji do snu, aż w końcu zasypiamy. Do tej pory wystająca spod kołdry stopa zostawała zagadką, ale naukowcy zbadali, dlaczego tak się dzieje.

Odpowiedź okazała się prosta: chodzi o termoregulację, czyli zdolność organizmu do utrzymywania temperatury w określonym zakresie, nawet wtedy, gdy temperatura otoczenia jest inna. Jak mówi Natalie Dautovitch, profesorka psychologii na University of Alabama oraz rzeczniczka National Sleep Foundation, temperatura naszego ciała zaczyna spadać tuż przed zaśnięciem – aż osiągnie od 1 do 2 stopni niższą od normalnej temperatury po przebudzeniu (która wynosi 37 stopni Celsjusza).

Osoba leżąca na białym łóżku pod białym kocem z wystającą jedną nogą
Stopa wystająca spod kołdry ma nam zapewnić bardziej regenerujący sen. aire images/Getty Images

Naukowcy sugerują, że powodem spadku temperatury ciała podczas snu jest to, że energia zużywana na wytwarzanie i/lub utrzymywanie ciepła może zostać zaoszczędzona. Zamiast tego może być przeznaczona na inne funkcje fizjologiczne. Niższe temperatury mogą być powodem senności. Podczas najgłębszej fazy snu ciało osiąga najniższą temperaturę – od 35,8 do 36,4 st. Celsjusza.

Jedna stopa na zewnątrz, czyli co termoregulacja ma wspólnego ze stopami?

Jak podkreśla Natalie Dautovitch, powierzchnia skóry, która tworzy nasze peryferia, czyli nasze stopy i dłonie, jest wyjątkowa z dwóch powodów:

  1. ich powierzchnia jest pozbawiona włosów,
  2. skóra w tym regionie posiada wyspecjalizowane struktury naczyniowe, które mogą pomóc w utracie ciepła.

Mowa o zespoleniu tętniczo-żylnym, czyli skrzyżowaniu tętnicy z żyłą. Te, zwłaszcza w połączeniu z brakiem owłosienia, są zaprojektowane tak, aby pomóc ciału stracić to dodatkowe ciepło. Gdy robi się gorąco, zespolenia tętniczo-żylne rozszerzają się, pozwalając większej ilości krwi dotrzeć do skóry, tym samym szybciej schładzając ciało.

Biorąc pod uwagę znany nam związek między snem a tym, jak temperatura ciała musi stopniowo spadać podczas snu, naukowcy zakładają, że jest całkiem możliwe, że nasze ciało przyjmuje pozycję „stopy na zewnątrz” lub „palce na zewnątrz” z pozycji „pod kołdrą” jako sposób na osiągnięcie optymalnej temperatury ciała, jaka jest wymagana do snu. To z kolei ma nam zapewnić bardziej regenerujący sen.

Jak szybko zasnąć? Sposoby na dobry sen

Dobry sen to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby przyspieszyć proces zasypiania.

Sposoby na szybki sen to m.in.:

  • ciepła kąpiel tuż przed pójściem spać,
  • wypicie ciepłego napoju,
  • obniżenie temperatury w pomieszczeniu,
  • metoda 4-7-8,
  • praktyka jogi, medytacji i uważności,
  • wyłączenie wszystkich urządzeń elektronicznych,
  • dostosowanie pozycji snu.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wystawiasz nocą jedną stopę spod kołdry? To nie przypadek. Sprawdź, co to oznacza - Strona Zdrowia

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto