Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa Zbyszka Siemaszki. Tak przez dekady widział stolicę jej najsłynniejszy kronikarz. Słynne zdjęcia miasta

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Zbyszko Siemaszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Trudno wskazać chyba słynniejszego fotografa Warszawy powojennej i okresu PRL. Zbyszko Siemaszko był niezwykłym dokumentalistą zmieniającego się przez dekady miasta. Niedawno w Domu Spotkań z Historią otwarto wystawę jego zdjęć, a my sięgnęliśmy do zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, by przyjrzeć się jego zdjęciom stolicy. Jest wśród nich kilka niesamowitych smaczków dla fanów zdjęć sprzed lat.

W latach 1953 - 1961 był fotoreporter tygodnika „Stolica”, a następnie tygodnika „Perspektywy”. Od 1950 prowadził pracownię dokumentacji fotograficznej w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym w Warszawie, gdzie wykonał dokumentację fotograficzną odbudowanych zabytków stolicy. Zakład fotograficzny rodziny Siemaszków ma jednak korzenie sięgające 1919 roku w Wilnie. Tam urodził się zresztą Zbyszko. Potem zakład przeniesiono do Warszawy. Na wykonanych przez niego fotografiach widać odbudowywaną Warszawę, nowe konstrukcje jak Dworzec Centralny, Stadion Dziesięciolecia, pawilony handlowe czy lotnisko na Okęciu.

Warszawa Zbyszka Siemaszki. Tak przez dekady widział stolicę...

- Dziadek uwielbiał się wspinać na wysokości. Robił zdjęcia z dachów, z wysokich okien. Cały jego sprzęt ważył ponad 30 kg, więc to nie była łatwa sprawa. Pradziadek z kolei chodził podobno z tragarzem - opowiadał nam Filip, wnuk słynnego fotografa, kiedy odwiedziliśmy zakład Siemaszków w 2018 roku. - Oprócz tego, że dziadek miał bardzo dobre oko, miał też świetny sprzęt. Posiadał obiektywy, które były robione specjalnie dla niego i wydaje mi się, że praktycznie nikt inny nie miał do tego sprzętu dostępu - dodawał.

Bardzo popularne stało się zdjęcie krowy pasącej się przy skrzyżowaniu ulic Wołoskiej i Al. Lotników. Zrobione zostało w ten sposób, że dzisiaj patrzylibyśmy z tej perspektywy na centrum handlowe Westfield Mokotów. Są zdjęcia ulic Targowej czy Waryńskiego przed kilkoma dekadami, a także Czerniakowskiej. Siemaszko nie ograniczał się do zdjęć ścisłego centrum, a to właśnie głównie tę część miasta możemy zobaczyć w starych czarno-białych filmach. Jego zdjęcia pokazują nam znacznie więcej.

W Narodowym Archiwum Cyfrowym znajdziemy na przykład cały reportaż z przejazdu autobusu linii 132 w 1958 roku. Zdjęcia Warszawy wykonane z okien pojazdu oraz kabiny kierowcy w autobusie Chausson. To praca kronikarska, która dziś pozwala nam zobaczyć miejsca, które z biegiem lat zupełnie zmieniły swój charakter. Zupełnie inna jest panorama prawego brzegu Wisły widzianego znad tunelu trasy W-Z.

Fragment Trasy W-Z od strony ulicy Krakowskie Przedmieście w kierunku Wisły (1974)
Widoczny również pałac Pod Blachą oraz Mariensztat. Na trasie W-Z widoczne tramwaje Konstal 13NZbyszko Siemaszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nie zabrakło też zdjęć dokumentujących władze PRL i symbole epoki. Jest Sejm, w ławach którego zasiadają Władysław Gomułka i Józef Cyrankiewicz, otwarcie Trasy Łazienkowskiej z Edwardem Gierkiem czy dekoracje w Warszawie z okazji V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Łącznie w Narodowym Archiwum Cyfrowym znajduje się obecnie 6235 skanów zdjęć autorstwa Zbyszka Siemaszki. My wybraliśmy 33 z nich, które możecie zobaczyć w galerii załączonej do artykułu.

Warszawa Zbyszka Siemaszki. Tak przez dekady widział stolicę...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto