Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te opuszczone miasta widma przerażają i zachwycają. Czemu nie ma tu ludzi? Zobacz zdjęcia i poczuj niesamowity klimat

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Opuszczona fabryka w amerykańskim Detroit. W samym sercu tego wielkiego miasta zieją dziś kilometry ruin i pustki na skutek krachu gospodarczego. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Opuszczona fabryka w amerykańskim Detroit. W samym sercu tego wielkiego miasta zieją dziś kilometry ruin i pustki na skutek krachu gospodarczego. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. 123RF.com
Opuszczone miasta widma od zawsze pobudzają ludzką wyobraźnię. Najsłynniejsze to oczywiście Prypeć w Ukrainie – miejscowość opuszczona po katastrofie w Czarnobylu – ale na całym świecie nie brakuje fascynujących, zrujnowanych miejsc, w których czas jakby się zatrzymał. Zobacz najciekawsze z nich i dowiedz się, co je spotkało. Dlaczego nikt już tu nie mieszka?

Spis treści

Opuszczone miasta widma fascynują od wieków

Ludzi od zawsze fascynowały tajemnicze ruiny i miejsca opuszczone. Przez całe stulecia wielu mieszkańców Europy żyło w cieniu starożytnych ruin – czy to antycznych budynków skonstruowanych przez Egipcjan, Greków lub Rzymian, czy to nadgryzionych zębem czasu średniowiecznych zamków. Na temat tych opustoszałych miejsc krążyły najróżniejsze legendy, np. o duchach czy ukrytych skarbach. Miast widm nie brakuje też jednak dzisiaj, a do tego zwykle skrywają niezwykłą historię.

Poznaj najciekawsze miasta widma i ich losy:

W galerii prezentujemy opuszczone miejscowości z m.in. takich krajów jak:

  • Ukraina,
  • Stany Zjednoczone,
  • Indie,
  • Japonia,
  • Włochy,
  • Francja.

Co ciekawe, wiele z nich to miejsca, które opustoszały stosunkowo niedawno, np. w drugiej połowie XX wieku. Potrafią one jednak fascynować nie mniej niż antyczne ruiny.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Dlaczego miasta pustoszeją i obracają się w ruinę?

Opuszczone miasta widma, które prezentujemy w galerii, straciły mieszkańców z bardzo różnych przyczyn. Niekiedy, jak w przypadku Prypeci położonej niedaleko Czarnobyla czy Centralii w Stanach Zjednoczonych, powodem była katastrofa wywołana przez człowieka i związane z promieniowaniem zagrożenie dla zdrowia oraz życia. W innych przypadkach, jak na wyspie Montserrat, miasto stało się niezdatne do życia wskutek katastrofy naturalnej – w tym wypadku wybuchu wulkanu.

Zdarzają się też jednak bardziej prozaiczne przyczyny. Część miejscowości pustoszeje w związku z pogorszeniem się sytuacji ekonomicznej – gdy zaczyna brakować pracy, ludzie wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszego losu, co czasem prowadzi do całkowitego wyludnienia danego obszaru. Tak było np. w Humberstone w Chile, gdzie po upadku lokalnego przemysłu mieszkańcy zaczęli masowo wyprowadzać się z miasta, aż w końcu przerodziło się ono w opuszczone miasto widmo.

Zobacz w galerii najciekawsze opuszczone miejscowości:

Bywa też, że miasto zostaje opuszczone wskutek działań wojennych lub związanych z nią zmian sytuacji geopolitycznej (np. przesunięcie granic). Tak było choćby w Korei Północnej, gdzie kilka wiosek znalazło się w pobliżu pilnie strzeżonej granicy. Zdarzają się też nietypowe sytuacje takie jak w Wielkiej Brytanii, gdzie w trakcie Zimnej Wojny powstawały miasteczka wyłącznie dla wojska, które następnie pustoszały, gdy okazywały się już niepotrzebne ze względów strategicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te opuszczone miasta widma przerażają i zachwycają. Czemu nie ma tu ludzi? Zobacz zdjęcia i poczuj niesamowity klimat - RegioDom.pl

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto