Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak kupisz dobry węgiel. Wybrać kostkę, orzech, ekogroszek, a może miał? Wyjaśniamy, czym różnią się węgiel brunatny i kamienny

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dobry węgiel trudno nieraz odróżnić od kiepskiego na pierwszy rzut oka. Najważniejszy parametr to wartość opałowa, ale nie tylko ona się liczy.

 Przejdź do kolejnych zdjęć i dowiedz się więcej.
Dobry węgiel trudno nieraz odróżnić od kiepskiego na pierwszy rzut oka. Najważniejszy parametr to wartość opałowa, ale nie tylko ona się liczy. Przejdź do kolejnych zdjęć i dowiedz się więcej. Paweł Dubiel / Polska Press
Dobry węgiel opłaca się kupić z uwagi na jego wyższą wydajność. Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy, czym charakteryzują się takie rodzaje węgla jak kęsy, kostka, orzech, ekogroszek i miał. A może warto rozważyć zakup węgla brunatnego albo koksu? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ogrzewania tym typem opału.

Spis treści

Po czym poznać dobry węgiel? Liczy się kaloryczność i zawartość popiołu

Najważniejszą cechą dobrego węgla jest wysoka kaloryczność (wartość opałowa). Określa ona, ile ciepła wytwarza się przy całkowitym spaleniu – im będzie wyższa, tym wydajniejsze jest dane paliwo. Kaloryczność podaje się w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Węgiel wysokokaloryczny sprawdza się najlepiej podczas mrozów, a niskokaloryczny – przy dodatnich temperaturach na zewnątrz. Tegoroczna zima ma być łagodna, co warto wziąć pod uwagę przy zakupie opału.

Czym różnią się koks, miał, groszek, orzech i który kupić? Sprawdź w galerii:

Istotną cechą dobrego węgla jest też niska zawartość siarki i popiołu. Taka cecha sprawia, że przy spalaniu powstaje mniej zanieczyszczeń oraz mniej popiołu, który trzeba usuwać. Na podstawie zawartości tych substancji i kaloryczności wyróżnia się trzy klasy węgla:

  • węgiel wysokokaloryczny – ok. 25-30MJ/kg,
  • węgiel średniokaloryczny – ok. 20-25 MJ/kg,
  • węgiel niskokaloryczny – ok. 17-19 MJ/kg.

Składy węgla podają klasę w formie kodu złożonego z trzech części, np. 25-04-09. Pierwszy człon oznacza kaloryczność (25 MJ/kg), drugi – zawartość popiołu (4 proc.), a trzeci – zawartość siarki (0,9 proc.).

Które typy węgla nadają się do domowego użytku?

Węgiel można też podzielić na kilka typów. Od typu zależy to, czy dany opał jest przeznaczony do spalania w gospodarstwach domowych, czy raczej do użytku przemysłowego. Tego ostatniego nie warto kupować, gdyż będzie potężnie kopcił i może łatwo uszkodzić kocioł. Nie wchodząc w szczegóły techniczne, typy węgla odpowiednie do domowego pieca to:

  • typ 31 (oraz podtypy 31.1, 31.2 itd.) – tzw. płomienny lub papierowy – kruchy, spala się szybko, kolor matowy, kaloryczność 20–26 MJ/kg;
  • typ 32 (oraz 32.1 itd.) – tzw. gazowo-płomienny – średnio kruchy, spala się w przeciętnym tempie, kolor mocny i błyszczący, kaloryczność 26–29 MJ/kg;
  • typ 33 (oraz. 33.1 itd.) – tzw. gazowo-mocarny – mało kruchy, spala się wolno, kolor smolisty i błyszczący, kaloryczność 29–31 MJ/kg.

Czytaj: Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

Do domowego użytku najlepiej sprawdza się typ 32, ale wszystkie trzy można uznać za dobry węgiel do ogrzewania. Nie należy natomiast kupować typu 34 i 35, gdyż jest to opał przemysłowy, bardzo twardy i trudny do spalenia, a do tego wytwarzający mnóstwo szkodliwych substancji.

Sortyment opału, czyli kęsy, kostka, orzech, groszek, miał. Czym się różnią?

Węgiel dzieli się też z uwagi na wielkość ziarna (bryłki). To najprostszy do zrozumienia podział, powszechnie stosowany na składach z opałem. Najczęściej wyróżnia się:

  • sortymenty grube – kęsy, kostka, orzech – ziarna o średnicy powyżej 25 mm,
  • sortymenty średnie – groszek (ekogroszek), grysik – ziarna o średnicy 6–25 mm,
  • sortymenty miałowe – miał – ziarna o średnicy 1–6 mm,
  • sortymenty inne (albo mułowe) – muł, pył – ziarna o średnicy poniżej 1 mm.

Do domowego użytku najczęściej kupowany jest węgiel groszek i węgiel orzech.

Sprawdź, czym różnią się różne rodzaje i sortymenty opału:

Rozważasz miał węglowy? To warto o nim wiedzieć

Od 27 czerwca 2022 r. sprzedaż miału węglowego znów jest dozwolona (od 2018 r. obowiązywał zakaz). Normy jakości sprzedawanego opału zawieszono w związku z kryzysem energetycznym, by umożliwić większej liczbie osób ogrzanie się zimą. Warto wiedzieć, że miał węglowy to opał średnio wydajny i najlepiej sprawdza się zmieszany z grubszym węglem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przy spalaniu miału wytwarza się bardzo dużo zanieczyszczeń powietrza.

Koks opałowy – warto nim palić czy nie?

Koks to węgiel kamienny poddany określonym procesom przemysłowym. W porównaniu ze zwykłym węglem ma on wyższą kaloryczność i wytwarza mniej zanieczyszczeń oraz popiołu. W teorii jest to zatem dobry opał, ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie kotły są przystosowane do spalania koksu. Stosowanie koksu w kotłach klasy V z podajnikiem jest na ogół zabronione przez producenta, gdyż koks potrzebuje wyższej temperatury niż węgiel, by dobrze się spalać. Wymagany jest też silny, stały dopływ powietrza do paleniska. Stosowanie koksu w nieprzystosowanych do tego piecach jest niebezpieczne i grozi uszkodzeniem kotła.

Kupić węgiel brunatny czy pozostać przy węglu kamiennym?

Od 11 października 2022 r. można kupować węgiel brunatny jako opał do domowych kotłów, co wcześniej było zabronione (wykorzystywano go wyłącznie w przemyśle). Jednak mając wybór, zawsze lepiej jest zdecydować się na węgiel kamienny. Węgiel brunatny wytwarza bowiem przy spalaniu mało ciepła (kaloryczność trzykrotnie mniejsza niż w przypadku ekogroszku), ma dużą zawartość wilgoci (trudno się pali) oraz wytwarza przy spalaniu ogromne ilości zanieczyszczeń.

– Węgiel brunatny jest najbardziej szkodliwym dla zdrowia rodzajem węgla, biorąc pod uwagę emisje z jego spalania – ostrzega organizacja HEAL.

Usiądź wygodnie

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tak kupisz dobry węgiel. Wybrać kostkę, orzech, ekogroszek, a może miał? Wyjaśniamy, czym różnią się węgiel brunatny i kamienny - RegioDom.pl

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto