MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Tuszynie, czy jest tu coś ciekawego?

AGA22
AGA22
Szukam pracy w Tuszynie i nic normalnego nie ma. W tym roku skończyłam szkołę średnią. Te oferty które są, to robota za niewolniczą pensję. Czy zawsze trzeba szukać pracy w Warszawie?

Podczas przeszukiwania Internetu natknęłam się na ciekawy artykuł Mariusza Urbanke umieszczony na **

gratka.pl

**, dotyczący cech absolwenta wyższej uczelni poszukującego pracy.

Cechy absolwenta
Kompetentny, kreatywny i bezkonfliktowy – to najbardziej oczekiwane cechy idealnego absolwenta uczelni. Absolwenci wyższych uczelni mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracy. Powód? Zdaniem pracodawców, ich umiejętności są mało konkretne i odbiegają od tego, czego rzeczywiście oczekuje rynek.

Z sondażu przeprowadzonego przez Polish Open University wynika, że i sami studenci zdają sobie z tego sprawę – aż 90 proc. z nich przyznaje, że absolwenci krajowych uczelni nie są wystarczająco przygotowani do pracy i mają problem z zastosowaniem wiedzy teoretycznej w praktyce (jedna z najważniejszych kwalifikacji deficytowych wymienianych przez pracodawców). Dlatego tak ważne jest, by uczelnie współpracowały z praktykami i biznesem.

Niedawno przedstawiciele pracodawców, pracownicy oraz studenci wzięli udział w konferencji „Uczelnia dla regionu – region dla studentów”, która odbyła się w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską „Kształcimy Praktyków” realizowanego przez Bielską Wyższą Szkołę im. J. Tyszkiewicza.
Jak informuje Ewa Madoń, Prorektor ds. strategii i rozwoju Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza, głównym celem konferencji była analiza śląskiego rynku pracy, a także dyskusja na temat sytuacji absolwenta.

Jak pokazują badania, przeprowadzone na grupie 350 pracodawców województwa śląskiego, czynnikiem decydującym o przyjęciu do pracy wcale nie jest ocena widniejąca na dyplomie, ale przede wszystkim wcześniejszy kontakt absolwenta z praktyką gospodarczą.
Jak wskazali pracodawcy, absolwentom uczelni wyższych brakuje wiedzy i umiejętności praktycznych. – Utwierdza nas to w przekonaniu że Uczelnia Tyszkiewicza obrała słuszną drogę orientując profil nauczania na wiedzę i umiejętności praktyczne. W obecnej dobie nie stać uczelni ani jej studentów na stratę czasu wynikającą z niewłaściwych wyborów – dodaje Ewa Madoń.

Komunikatywny, odpowiedzialny, stale podnoszący kwalifikacje, o wysokiej kulturze osobistej, a także posługujący się poprawną polszczyzną – to zdaniem pracodawców województwa śląskiego sylwetka idealnego absolwenta uczelni wyższej w 2012 roku. Kompetentny, kreatywny i bezkonfliktowy – te trzy cechy uzupełniają listę najbardziej oczekiwanych cech idealnego absolwenta uczelni wyższej.

Jednocześnie ponad 2/3 pracodawców uważa, że największą barierą w znalezieniu dobrego pracownika jest brak doświadczenia u potencjalnych kandydatów.
Uczestnikami wspomnianej konferencji ze strony pracodawców byli przedstawiciele firm z dziedziny informatyki, architektury wnętrz, architektury krajobrazu (najczęściej oferowanymi absolwentom stanowiskami są projektant oraz programista, ok. 86% ofert), zarządzania oraz kosmetologii. W debacie wzięli udział także studenci i absolwenci Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza.Podczas panelu dyskusyjnego uczestnicy konferencji szukali odpowiedzi na pytanie w jaki sposób powiązać wiedzę z praktyką, aby student był lepiej przygotowany do wymagań rynku pracy, a także w jaki sposób uatrakcyjnić zajęcia i skłonić studentów do zdobywania doświadczenia zawodowego.

Absolwenci, którzy bez powodzenia od dłuższego czasu szukają pracy w zawodzie, powinni zastanowić się nad tym, jakie konkretne umiejętności dały im studia, a które mogą wykorzystać w zawodach pokrewnych lub na stanowiskach wymagających określonej wiedzy. Na przykład jeśli absolwent socjologii potrafi analizować dane, to znaczy, że ma konkretne kwalifikacje, które powinny znaleźć się w CV. Można też podejmować dodatkowe studia, dające praktyczne umiejętności. Takimi kompetencjami mogą zainteresować się zarówno firmy z branży badawczej, reklamowej, jak i finansowej, a nawet z sektora IT, w którym jest praca.
„Kształcimy Praktyków” to projekt realizowany przez Bielską Wyższą Szkołę im. J. Tyszkiewicza od roku 2010, który koncentruje się wokół problematyki dostosowania kierunków kształcenia do Krajowych Ram Kwalifikacji oraz dostosowania do wymogów rynku pracy.

Bezrobocie wśród młodzieży

- W Polsce bezrobocie wśród młodych osób do 25. roku życia wyniosło w ubiegłym roku aż 25,9 proc. - wynika z danych Eurostatu. Niektórzy pocieszają, że przecież nie jest źle, bo w 2002 roku bezrobocie wśród najmłodszych pracowników sięgało aż 42,5 proc. Nie odbiegamy też od średniej europejskiej - bezrobocie wśród młodych w 2011 roku wyniosło w Europie 21,4 proc. Nie są to jednak dane, które mogą poprawić humor. Bezrobocie wśród młodzieży jest prawie dwa razy większe niż ogólny krajowy wskaźnik bezrobocia oscylujący wokół 12 proc.

- W związku ze światowym kryzysem gospodarczym obserwujemy wzrost bezrobocia wśród najmłodszych osób w wieku produkcyjnym, i to nie tylko w Polsce, ale w niemal wszystkich krajach Europy. Najwyższe bezrobocie odnotowano w ubiegłym roku w Hiszpanii (46,4), Chorwacji (35,8), Grecji (32,8 - z 2010 r.) i Portugalii (29,2). Najniższe w Holandii (7,6), Niemczech (8,5) i Austrii (8,3).

Zobacz również:
Strona internetowa miasta Tuszyn

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto