Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała wystawa na 10-lecie listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są na niej dwa wydarzenia z Łódzkiego ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Wystawę „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce” można oglądać na Rynku Manufaktury w Łodzi do 20 czerwca.
Wystawę „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce” można oglądać na Rynku Manufaktury w Łodzi do 20 czerwca. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
10-lecie utworzenia listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO świętowano w Łodzi. Z tej okazji z inicjatywy Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego powstawała wystawa, która trafi do sześciu miast w całej Polsce. W prestiżowym zestawieniu ujęte zostały dwa wyjątkowe wydarzenia z Łódzkiego: Boże Ciało z tradycją układania kwietnych dywanów w Spycimierzu (lista krajowa i światowa) oraz procesja Bożego Ciała w Łowiczu (lista krajowa). Kolejne aspirują.

Jak przypomina UMWŁ, w 2023 roku mija także 20 lat od przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z okazji obu jubileuszy Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przygotowali wspomnianą wystawę „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”. Została ona otwarta na Rynku Manufaktury w Łodzi.

- Nasze zwyczaje związane ze świętem Bożego Ciała przyciągają do Łowicza i Spycimierza mieszkańców całego regionu, ale także turystów z Polski i ze świata - mówił podczas otwarcia wystawy wicemarszałek Zbigniew Ziemba, który reprezentował Samorząd Województwa Łódzkiego. - To ważne, żeby te fragmenty naszego bogatego dziedzictwa znać, żeby wiedzę o nich przekazywać dzieciom i wnukom. A jednym ze sposobów kultywowania pamięci jest po prostu uczestniczenie w nich. Najlepiej rodzinnie, bo dzieci i młodzież uczą się, obserwując nas, dorosłych - dodał wicemarszałek Ziemba, zapraszając w Boże Ciało do Spycimierza i Łowicza.

Wystawa zostanie pokazana w sześciu miastach Polski. Wernisażom towarzyszą spotkania oraz konferencje poświęcone zagadnieniom niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W Łodzi, w Muzeum Sztuki MS2 w Manufakturze, można się było dowiedzieć o obyczajach z województwa łódzkiego, a także pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Podczas konferencji zorganizowanej w związku z wydarzeniem zaprezentowane zostały nasze zwyczaje z krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego, czyli Boże Ciało z tradycją układania kwietnych dywanów w Spycimierzu, które znajduje się także na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, oraz procesja Bożego Ciała w Łowiczu. Można też było poznać fragmenty dziedzictwa województwa, które aspirują do tego, aby trafić na krajową listę, czyli tradycje rzeźbiarskie z okolic Kutna, tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego: rękodzieło, muzyka, taniec i stroje ludowe, oraz święto palanta w Grabowie.

Lista prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest spisem różnorodnych przejawów dziedzictwa niematerialnego z całej Polski, a także wyrazem uznania dla społeczności kultywujących własne tradycje. Znajdują się na niej 73 pozycje.

Jak wyjaśnia dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, utworzenie krajowej listy było niezwykle istotne dla zachowania polskich tradycji oraz dla promowania ich na świecie. - Jednocześnie tworzy ona podstawę do umieszczenia przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego z naszego kraju na międzynarodowych listach prowadzonych przez UNESCO - mówi.

Łódzkim obchodom jubileuszów towarzyszyła muzyka regionalna w wykonaniu Kapeli Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego. W Muzeum Sztuki MS2 zostały przygotowane stoiska z rękodziełem oraz tradycyjnymi potrawami. Wystawę „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce” można oglądać na Rynku Manufaktury w Łodzi do 20 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto