MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Perły nauki" czekają na wyniki i granty. Rozstrzygnięcie konkursu niebawem. Kiedy kolejna edycja projektu?

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Warunkiem udziału w programie „Perły nauki” było m.in. przedstawienie projektu, którego koszt realizacji nie przekracza 240 tys. zł dla projektu z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, z nauk inżynieryjno-technicznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu albo z dziedziny nauk rolniczych.
Warunkiem udziału w programie „Perły nauki” było m.in. przedstawienie projektu, którego koszt realizacji nie przekracza 240 tys. zł dla projektu z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, z nauk inżynieryjno-technicznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu albo z dziedziny nauk rolniczych. Fot. ThisisEngineering RAEng/ unsplash
Kiedy poznamy laureatów ministerialnego konkursu „Perły nauki”? Resort zapowiada rozstrzygnięcie na drugą połowę lutego, ale zastrzega, że może się ono opóźnić. Na wyniki konkursu czeka 335 studentów. Tyle bowiem wniosków wpłynęło na konkurs. Czekają już długo, bo wnioski można było składać od 4 stycznia do 18 lutego 2022 roku. Tymczasem MEiN zapowiada już drugą edycję konkursu.

Spis treści

Czym są „Perły nauki”?

Cel konkursu „Perły nauki” to wsparcie wybitnie uzdolnionych absolwentów studiów pierwszego stopnia lub studentów po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich. Ministerstwo edukacji i nauki ogłosiło program w 2021 roku. Jest on następcą "Diamentowego grantu", w którym przyznawano zdolnym studentom pieniądze od 2012 do 2019 r. MEiN podkreśla, że nowy program różni od poprzedniego m.in. to, że uwzględnia, poza prowadzeniem badań naukowych, również prowadzenie twórczości artystycznej.

Warunkiem udziału w programie „Perły nauki” było m.in. przedstawienie projektu, którego koszt realizacji nie przekracza 240 tys. zł dla projektu z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, z nauk inżynieryjno-technicznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu albo z dziedziny nauk rolniczych.

Górna granica kosztów była ustalona na 200 tys. zł dla projektów z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, nauk teologicznych albo z dziedziny sztuki. Zgodnie z regulaminem programu, kierownik projektu w ramach konkursu, ma otrzyma również wynagrodzenie, które nie przekracza 3 tys. zł miesięcznie.

Czym się różnią grantowe „perły” od „diamentów”?

Poprzednik obecnego konkursu - „Diamentowy grant” dawał laureatom programu możliwość skrócenia ścieżki kariery naukowej. Mogli starać się o przyjęcie na studia doktoranckie, nie mając tytułu magistra. W „Perłach nauki” nie ma jasno wskazanej możliwości skrócenia ścieżki kariery.

W „Diamentowym grancie” koszt realizacji projektu wynosił od 180 tys. zł do 220 tys. zł. W nowym programie to kwoty od 200 tys. zł do 240 tys. zł w zależności od dziedziny nauki. Zwiększyła się też wspomniana wysokość wynagrodzenia kierownika projektu – z 2500 zł do 3000 zł.

„Perły nauki”: 335 wniosków. Kiedy rozstrzygnięcie?

Pierwszy nabór wniosków w ramach przedsięwzięcia trwał od 4 stycznia do 18 lutego 2022 r. Choć w regulaminie programu nie określono terminu rozstrzygnięcia konkursu, wpłynęło na niego 335 projektów przygotowanych przez młodych naukowców i pasjonatów.

Jak informuje Adrianna Całus-Polak, rzecznik prasowy MEiN, resort planuje podać wyniki konkursu w drugiej połowie lutego 2023. MEiN zastrzega jednak, że ze względu na skomplikowaną procedurę oceny wniosków, możliwe jest opóźnienie.

- W ocenę wniosków zaangażowani byli eksperci zewnętrzni, a ich pozyskanie jest zadaniem trudnym i pracochłonnym. Część ekspertów nie chce podjąć się recenzowania wniosków, co przedkłada się na czasochłonne poszukiwanie innych specjalistów z danej dziedziny lub dyscypliny, której dotyczy wniosek – tłumaczy zwłokę w rozstrzygnięciu konkursu rzeczniczka MEiN.

W roku 2023 planowane jest ogłoszenie kolejnej edycji programu „Perły nauki”. Ministerstwo póki co nie podaje terminów i puli pieniędzy, z jakiej będą mogli skorzystać młodzi naukowcy.

- Z uwagi na ograniczony budżet na programy w 2023 r. minister będzie ogłaszał programy sukcesywnie, w zależności od dostępności środków w planie budżetowym – informuje Adrianna Całus-Polak, rzecznik prasowy MEiN.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Perły nauki" czekają na wyniki i granty. Rozstrzygnięcie konkursu niebawem. Kiedy kolejna edycja projektu? - Strefa Edukacji

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto