MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nawet 300 zł na ucznia. Wyższa dotacja na podręczniki w 2024 i nowe formularze. Sprawdź kwoty, terminy i zmiany

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Dotacja na podręczniki dla szkół podstawowych w 2024 roku będzie wyższa niż ta ubiegłoroczna. W opublikowanym niedawno projekcie rozporządzenia określono kwoty na materiały edukacyjne przeznaczone na jednego ucznia w zależności od etapu nauki. Pojawiły się także nowe formularze wniosków o dotacje celowe na podręczniki. Wiemy, w jakich terminach odbywa się składanie dokumentów.

Spis treści

Nowe stawki dotacji na podręczniki 2024

Uczniowie szkół podstawowych mają zapewniane podręczniki szkolne z każdego przedmiotu. Dotacja przeznaczona na ten cel przewidziana jest w subwencji oświatowej na 2024 rok.

pieniądze i portfel na stole
Wiemy, ile wyniesie dotacja na podręczniki, ćwiczenia i inne pomoce edukacyjne. 123 RF/ zdjęcie seryjne

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra edukacji ws. dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2024 r. oraz uzasadnieniem, stawka przewidziana na jednego ucznia ma wzrosnąć.

Maksymalna kwota dotacji celowej obliczana i przyznawana na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w:

  • podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne – wynosi 99 zł na ucznia – w przypadku klas I–III (w ubiegłym roku wynosiła 90 zł, wzrost o 9 zł);
  • podręczniki lub materiały edukacyjne w przypadku klasy IV – 185 zł na ucznia (w ubiegłym roku było to 168 zł, wzrost 17 zł);
  • podręczniki lub materiały edukacyjne dla klas V i VI – 238 zł na ucznia (w 2023 roku kwota ta wynosiła 216 zł, jest to więc wzrost o 22 zł);
  • podręczniki lub materiały edukacyjne dla klas VII i VIII – 330 zł na ucznia (w ubiegłym roku było to 300 zł, wzrost o 30 zł).

Z kolei kwota dotacji na materiały ćwiczeniowe wynosi: do 55 zł na ucznia (w przypadku klas I-III) oraz do 27,50 zł (w przypadku klas IV–VIII).

Kto ma finansowane podręczniki?

Darmowe podręczniki otrzymują uczniowie ze szkół podstawowych. W związku z tym na podstawie projektowanego rozporządzenia o dotację celową w 2024 r. mogą ubiegać się:

  • jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły podstawowe – na wszystkich uczniów klas II, V i VIII;
  • jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – na wszystkich uczniów klas realizujących kształcenie ogólne w zakresie klas II, V i VIII szkoły podstawowej;
  • szkoły podstawowe prowadzone przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne – na wszystkich uczniów klas II, V i VIII.

– Ponadto jednostki samorządu terytorialnego i szkoły podstawowe prowadzone przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne będą mogły uzyskać dotację celową lub refundację na zapewnienie podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, zgodnie z art. 57 ustawy, dla uczniów pozostałych klas, które otrzymały dotację celową na wszystkich uczniów danych klas w 2022 r. i 2023 r. – brzmi treść uzasadnienia rozporządzenia.

Kiedy składać wnioski o dotację podręcznikową? Sprawdź terminy

Wnioski o dotację podręcznikową można składać od 15 kwietnia 2024 roku. Wojewoda udziela dotacji celowej w terminie do dnia:

  • 3 czerwca – w przypadku złożenia wniosku o udzielenie dotacji celowej przez jednostkę samorządu terytorialnego w terminie od dnia 15 kwietnia do dnia 6 maja;
  • 8 sierpnia – w przypadku złożenia wniosku o udzielenie dotacji celowej przez jednostkę samorządu terytorialnego w terminie od dnia 7 maja do dnia 11 lipca;
  • 14 października – w przypadku złożenia wniosku o udzielenie dotacji celowej przez jednostkę samorządu terytorialnego w terminie od dnia 12 lipca do dnia 15 września.

Nowe formularze wniosków o dotację podręcznikową

Projekt rozporządzenia określa nowe formularze na 2024 rok, uwzględnia maksymalne kwoty dotacji celowej określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 maja 2023 r. w sprawie maksymalnych kwot dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.

Zobacz, jak wyglądają wzory formularzy:

Wszystkie formularze znajdują się na stronie Rządowego Centrum Legislacji, są dołączone do projektu rozporządzenia.

Dotacja na podręczniki, ćwiczenia i inne materiały edukacyjne w praktyce

Uczniowie dzięki dotacji otrzymują do dyspozycji podręczniki, ćwiczenia, a także inne materiały edukacyjne. Dzięki temu placówki mogą nieodpłatnie wypożyczać uczniom materiały edukacyjne, przekazywać dostęp do materiałów w wersji cyfrowej oraz bezzwrotnie przekazywać uczniom ćwiczenia. Zazwyczaj uczniowie na początku roku szkolnego otrzymują pakiet pomocy edukacyjnych, który na koniec roku muszą zdać szkole.

Źródło: projekt rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2024 r., uzasadnienie i załączniki do projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nawet 300 zł na ucznia. Wyższa dotacja na podręczniki w 2024 i nowe formularze. Sprawdź kwoty, terminy i zmiany - Strefa Edukacji

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto