MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubisz słuchać ptaków? To świetnie! Będziesz mieć lepsze samopoczucie. Ptasi śpiew korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Obcowanie z przyrodą i spotkanie ptaków wpływa na nasze samopoczucie nie tylko w momencie, kiedy następuje, ale utrzymuje się dłużej, nawet do kilku godzin.
Obcowanie z przyrodą i spotkanie ptaków wpływa na nasze samopoczucie nie tylko w momencie, kiedy następuje, ale utrzymuje się dłużej, nawet do kilku godzin. wirestock/freepik
Śpiew ptaków to dźwiękowy symbol wiosny i lata. Ptasie trele umilają przebywanie na zewnątrz, czasem budzą przed budzikiem, są osłodą w ciepłe, deszczowe dni. Okazuje się, że słuchanie śpiewu ptaków jest nie tylko przyjemnością. Badania wykazały, że dobrze wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Nadstawmy uszy, słuchajmy ptaków!

Spis treści

Wpływ ptaków na zdrowie psychiczne ludzi

Ptaki łączą nas z naturą, a przez to pozytywnie wpływają na zdrowie ciała i mózgu – wykazały badania opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”. Słuchanie lub obserwowanie ptaków może być korzystne dla naszego samopoczucia. Im większy mamy kontakt z naturą, tym jesteśmy zdrowsi. Szczególną rolę odgrywają tutaj ptaki.

Ptaki, przez to, że są właściwie wszędzie, są naszym łącznikiem z przyrodą. Nawet jeżeli ich nie widzimy, wciąż możemy słyszeć ich wspaniały śpiew.

– Szczególną rzeczą w śpiewie ptaków jest to, że nawet jeśli ludzie żyją w bardzo miejskich środowiskach i nie mają dużego kontaktu z naturą, łączą śpiew ptaków z witalnym i nienaruszonym środowiskiem naturalnym – powiedział Emil Stobbe, absolwent neuronauki środowiskowej w Max Planck Institute for Human Development i autor jednego z badań.

Jak pokazują najnowsze badania, nie musimy słuchać ptaków przez okno czy na spacerze – możemy wykorzystać nagrania z ptasimi piosenkami. Już samo to może pomóc złagodzić negatywne emocje i poprawić nastrój.

Posłuchaj śpiewu ptaków:

Obcowanie z przyrodą i spotkanie ptaków wpływa na nasze samopoczucie nie tylko w momencie, kiedy następuje, ale utrzymuje się dłużej, nawet do kilku godzin. Warto dodać, że korzyści odczuwają nie tylko osoby zdrowe, ale też te, u których zdiagnozowano depresję.

Korzyści ze słuchania śpiewu ptaków

Słuchanie śpiewu ptaków łagodzi uczucie niepokoju i paranoi oraz może poprawić nastrój. Drugie z badań wykazało, że nawet sześciominutowe nagrania ptasich popisów wokalnych u zdrowych uczestników może skutecznie zmniejszyć:

 • lęki,
 • depresję,
 • paranoję.

Z kolei słuchanie hałasu ulicznego może pogarszać objawy stanów depresyjnych.

Dzięki temu, że przez ptaki możemy poczuć większy związek z naturą i jej wpływ na nasze zdrowie, możemy też w większym stopniu skorzystać z korzyści z tego płynących. Są to m.in.:

 • poprawa koncentracji,
 • zmniejszenie zmęczenia psychicznego,
 • zmniejszenie stresu,
 • obniżenie ciśnienia krwi,
 • obniżenie poziomu kortyzolu.

Choć jeszcze nie jest jasne, w jaki sposób śpiew ptaków wpływa na nasz mózg, to badania neuroobrazowe wykazały reakcje mózgu na redukcję stresu na inne formy ekspozycji na przyrodę.

I tak spacery na łonie natury – w porównaniu do tych w mieście – zmniejszają nawracające negatywne myśli (ruminacje), które towarzyszą depresji i innym chorobom psychicznym. Ekspozycja na przyrodę reguluje też poziom stresu.

Dodatkowo wyjście na zewnątrz w celu obserwowania czy słuchania ptaków zachęca też do większej aktywności fizycznej, co niesie kolejne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Jak słuchać ptaków, czyli jak wyciągnąć najwięcej korzyści z ptasich treli

Słuchanie ptaków niesie ze sobą dużo pozytywów, ale możemy zrobić kilka rzeczy, dzięki którym możemy wyciągnąć z niego jeszcze więcej.

 • Uważność: warto być świadomym, wychodząc na zewnątrz i wsłuchiwać się w otoczenie. Tylko tyle i aż tyle możne nas przybliżyć do uzyskania korzystnych efektów ze spędzania czasu na świeżym powietrzu.
 • Ciekawość: Słuchając ptaków, możemy zacząć się zastanawiać, co to za ptak, a z czasem zacząć rozpoznawać i rozróżniać ptasie dźwięki. Istnieją też aplikacje na smartfony, dzięki którym można zidentyfikować ptaki.
 • Zaangażowanie: możemy cieszyć się śpiewem ptaków indywidualnie, możemy też dzielić ten czas z innymi. Obie formy są równie dobre.
 • Obecność: jeżeli zwracamy uwagę na radość odczuwaną podczas obserwacji i słuchania ptaków, mnożą się korzyści dla naszego zdrowia psychicznego.

Śpiew ptaków może być wykorzystywany do uspokojenia naszych umysłów w obecnym stresującym świecie lub w warunkach klinicznych do leczenia pacjentów z lękami, lub paranoją.

– Ludzie mogą korzystać z łatwych, dostępnych technik leczenia lub zapobiegania, po prostu słuchając płyt audio CD z rzeczami reprezentującymi naturę lub, oczywiście, wchodząc w naturę – powiedział Stobbe.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Lubisz słuchać ptaków? To świetnie! Będziesz mieć lepsze samopoczucie. Ptasi śpiew korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne - Strona Zdrowia

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto