Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kurs redukujący punkty karne. Jakie będą nowe zasady? Wiemy od kiedy zmiany

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Zgodnie z projektem, w jednym szkoleniu będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 15 osób.
Zgodnie z projektem, w jednym szkoleniu będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 15 osób. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Kierowców czeka powrót kursów redukujących punkty karne. Na jakich zasadach będzie odbywać się szkolenie i ile punktów karnych będzie można zredukować? Znamy szczegóły.

Minister cyfryzacji podpisał komunikat o gotowości systemów cyfrowych. Oznacza to, że od 17 września 2023 roku mogą wejść w życie nowe zasady dotyczące redukcji punktów karnych.

Będzie można wziąć udział w odpłatnych szkoleniach pozwalających raz na pół roku na zredukowanie sześciu najstarszych punktów karnych. Skorzystają z tego kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej roku.

Określono, że szkolenia ma składać się z 8 godzin wykładów z zaznaczeniem, że jedna godzina szkolenia równa się 45 minutom. Do tego dochodzi ćwiczenie praktyczne (awaryjne hamowanie), a całe szkolenie będzie realizowane w ciągu jednego dnia.

Szkolenie będzie prowadzone przez policjanta z komórki ruchu drogowego lub przez inną osobę posiadającą wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przez psychologa transportu oraz przez egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrudnioną przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego osobę posiadającą uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy.

W jednym szkoleniu będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 15 osób. Co ważne nie będą odejmowane punkty przypisane naruszeniu, za które nałożono w drodze mandatu karnego grzywnę, jeżeli do dnia przedstawienia zaświadczenia o odbyciu szkolenia nie została ona uiszczona.

Nie została podana cena takiego kursu. O tej zadecydują dyrektorzy ośrodków ruchu drogowego.

"Nowy program szkolenia kierujących został przebudowany. Wydłużono o dwie godziny czas jego trwania, dodano ćwiczenie praktyczne (awaryjne hamowanie), a także zmieniono treści poszczególnych bloków szkolenia, co w konsekwencji powinno przyczynić się lepszego edukowania kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego, a w konsekwencji większego ich zdyscyplinowania" - wskazało MSWiA w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.

Więcej o wszystkich planowanych zmianach w punktach karnych przeczytasz w materiale - Punkty karne. Zobacz co i kiedy ma się zmienić. Są dwie duże nowości dla kierowców

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kurs redukujący punkty karne. Jakie będą nowe zasady? Wiemy od kiedy zmiany - Motofakty

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto