MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kto otrzymał granty w programie „Perły nauki”? Resort edukacji rozstrzygnął pierwszą edycję konkursu

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
W pierwszej edycji grantowego konkursu „Perły nauki” wpłynęło 335 wniosków. Wyłoniono spośród nich 98 zwycięskich projektów.
W pierwszej edycji grantowego konkursu „Perły nauki” wpłynęło 335 wniosków. Wyłoniono spośród nich 98 zwycięskich projektów. thisisengineering-raeng/unsplash
Blisko 100 projektów uzyskało finansowanie w ramach pierwszej edycji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Perły nauki”. Program jest skierowany do wybitnie uzdolnionych absolwentów studiów pierwszego stopnia, a także do studentów, którzy ukończyli trzeci albo czwarty rok jednolitych studiów magisterskich i prowadzą naukowe badania.

Spis treści

Ponad 300 wniosków od młodych naukowców

MEiN ogłosiło konkurs „Perły nauki” w 2021 r. Jego celem jest wsparcie wybitnie uzdolnionych absolwentów studiów pierwszego stopnia lub studentów po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich. Program jest następcą „Diamentowego grantu”, w którym przyznawano pieniądze od 2012 do 2019 r.

W pierwszej edycji grantowego konkursu „Perły nauki” wpłynęło 335 wniosków. Wyłoniono spośród nich 98 zwycięskich projektów. Największa liczba laureatów uhonorowanych w konkursie to studenci:

  • Uniwersytetu Warszawskiego - 17,
  • Uniwersytetu Jagiellońskiego - 8,
  • Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - 6,
  • Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – 5,
  • Politechniki Wrocławskiej – 5.

Warunkiem udziału w programie „Perły nauki” było m.in. przedstawienie projektu, którego koszt realizacji nie przekracza 240 tys. zł dla projektu z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, nauk inżynieryjno-technicznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu albo nauk rolniczych. 200 tys. zł to górna granica kosztów dla projektu z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, nauk teologicznych albo z dziedziny sztuki. Kierownik projektu w ramach konkursu otrzyma też wynagrodzenie, które nie przekracza 3 tys. zł miesięcznie.

Pierwszy nabór wniosków trwał od 4 stycznia do 18 lutego 2022 r. MEiN podał, że nowy program różni od poprzedniego m.in. to, że uwzględnia, poza prowadzeniem badań naukowych, również przedsięwzięcia z dziedziny artystycznej.

Co różni "perły" od "diamentów"?

W poprzednim programie możliwy koszt projektu wynosił od 180 tys. zł do 220 tys. zł. W „Perłach nauki” są to kwoty od 200 tys. zł do 240 tys. zł, w zależności od dziedziny nauki. Zwiększyła się też wysokość wynagrodzenia kierownika projektu – z 2500 zł do 3000 zł.

„Diamentowy grant” dawał laureatom programu możliwość skrócenia ścieżki kariery naukowej. Młodzi naukowcy, laureaci programu mogli starać się o przyjęcie na studia doktoranckie, nie mając tytułu magistra. Z kolei w „Perłach nauki” nie ma jasno wskazanej możliwości skrócenia ścieżki kariery.

Jakie badania prowadzą „Perły nauki”?

Laureaci będą realizować rozmaite projekty badawcze, ale również artystyczne.

  • Katarzyna Kwas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zbada wpływ macierzystych komórek mezenchymalnych na metaplazję tłuszczową w uszkodzeniu stożku rotatorów.
  • Paulina Staszkiewicz w UW zajmie się badaniami polichromii sanktuarium kaplicy Hathor Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari.
  • Wojciech Wydmański z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zrealizuje projekt na temat sądów polubownych w Polsce w latach 1918-1949.
  • Edgar Kobos z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie przyjrzy się finansom w organizacjach pozarządowych.
  • Jan Bielak z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zrealizuje jeden z projektów artystycznych. Opracuje kompletną monografię Pieśni Karola Szymanowskiego oraz zajmie się jej międzynarodową promocją.

Pełna lista laureatów pierwszej edycji „Pereł nauki” dostępna jest na stronie MEiN.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto otrzymał granty w programie „Perły nauki”? Resort edukacji rozstrzygnął pierwszą edycję konkursu - Strefa Edukacji

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto