Nie trzeba specjalnie zachęcać Jaminy, by opuściła pomieszczenie na zapleczu i wyszła na wybieg. Wciąż poznaje nowe dla niej miejsce, wnikliwie je obwąchując. Podchodzi także do drzwi, za którymi siedzi Jabari, jej przyszły partner. Po kilkunastu minutach poczuła się jednak znużona penetrowaniem terenu, położyła się i zasnęła.

Jamina, nazywana też bardziej swojsko Janiną albo Janką, to 2,5-roczna samica hipopotama karłowatego, która w ubiegłym tygodniu przyjechała do łódzkiego zoo z ogrodu w Duisburgu w Niemczech. Razem z rówieśnikiem Jabarim, który zamieszkał w Łodzi w sierpniu ubiegłego roku, mają dać początek programowi hodowlanemu.

Pierwszego dnia pobytu Jamina reagowała na widok opiekunów lekkim niepokojem. Dużym szokiem była niej rozłąka z matką, z którą przebywała do ostatnich dni pobytu w niemieckim zoo. Ale już drugiego dnia w nowym miejscu wykąpała się w basenie i poprzestawiała wyposażenie pawilonu.

Para mieszka przez ścianę, a spotyka się na randkach w ciemno. Osobniki nie widzą się, tylko słyszą, korzystają z tego samego wybiegu, by poznały swój zapach. W przyszłym tygodniu staną „twarzą w twarz”, ale przez ażurowe drzwiczki. Jeśli hipcie będą się do siebie odnosić z sympatią, zainteresowaniem, nie wykazywać agresji, to wyjdą razem na wybieg.

- Zwierzęta te, choć nie są szczególnie terytorialne, to nie zawsze lubią przebywać razem. Są pary, które żyją ze sobą zgodnie cały czas, inne łączą się tylko na czas godów - mówi Tomasz Jóźwik, wieceprezes zoo.
Gatunek jest mało znany, odkryty dopiero w XIX w. Hipopotamy karłowate żyją w Afryce Środkowej. W naturze pozostało zaledwie 2 tys. osobników (ok. 110 hoduje się w europejskich ogrodach). Są dramatycznie zagrożone wyginięciem z powodu wycinki lasów, niszczenia naturalnych środowisk, kłusownictwa, a także dlatego, że w krajach, w których występują, nie prowadzi się programów ochrony; wcześniej polowano na nie dla mięsa.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!