MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile za wynajem mieszkania? W Kielcach niecałe 1800 zł, w Warszawie blisko 5000 zł, a czynsze idą w górę. Ale są i dobre wieści

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wynajem mieszkania w Polsce drożeje systematycznie od ataku Rosji na Ukrainę, co odczuwają m.in. studenci.
Wynajem mieszkania w Polsce drożeje systematycznie od ataku Rosji na Ukrainę, co odczuwają m.in. studenci. 123RF.com
Wynajem mieszkania nie jest dziś tani. Średnie czynsze najmu nie rosną co prawda tak szybko jak w ubiegłym roku, ale nadal idą w górę – w kwietniu o 1,4 proc. Eksperci Otodom uspokajają jednak, że rynek się uspokaja, a czynsze powinny pozostać stabilne. Warto jednak rozejrzeć się za lokum już teraz, bo w wakacje tradycyjnie popyt na mieszkania ostro wzrośnie.

Spis treści

Wynajem mieszkania nieco podrożał, ale rynek się stabilizuje. Ile zapłacisz dziś za lokum?

Na rynku najmu ubiegły rok był bardzo trudnym czasem. Napływ obywateli Ukrainy uciekających przed wojną spowodował gwałtowny wzrost popytu na mieszkania, a to z kolei wywołało szybki wzrost czynszów. Obecnie jednak rynek się stabilizuje i choć w kwietniu średnie opłaty za najem poszły w górę o 1,4 proc., to jest zdecydowanie spokojniej niż w 2022 r. Do tego dokłada się typowa wiosenna stagnacja na rynku przed letnim szczytem popytowym.

– Widoczne jest spowolnienie – zarówno od strony podażowej, jak i popytowej – liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem spadła w ujęciu miesięcznym o 10 proc., do czego z pewnością przyczynił się czas świąteczny, jak i początek długiego weekendu majowego – mówi Karolina Klimaszewska, ekspertka Otodom.

Ile płaci się dziś za mieszkanie na wynajem? To zależy oczywiście od lokalizacji i metrażu, jednak uśrednione dane dają pewne pojęcie o sytuacji na rynku. Jak podaje „Raport z rynku najmu” Otodom, przeciętny czynsz w II kwartale 2023 r. w miastach wojewódzkich wynosi:

 • Białystok – 2011 zł,
 • Bydgoszcz – 1968 zł,
 • Katowice – 2363 zł,
 • Kielce – 1775 zł,
 • Kraków – 3118 zł,
 • Lublin – 2388 zł,
 • Łódź – 2250 zł,
 • Olsztyn – 1975 zł,
 • Opole – 2213 zł,
 • Poznań – 2368 zł,
 • Rzeszów – 2352 zł,
 • Szczecin – 2654 zł,
 • Trójmiasto – 3155 zł,
 • Warszawa – 4987 zł,
 • Wrocław – 3064 zł,
 • Zielona Góra – 2186 zł.

Jak widać, tradycyjnie najdroższa jest Warszawa ze średnią stawką ofertową na poziomie niemal 5000 zł/mies. Najtańsze okazały się z kolei Kielce, gdzie za miesiąc wynajmu płaci się poniżej 1800 zł.

Co dalej z czynszami najmu? Ekspertka: gwałtownych wzrostów ani obniżek nie będzie

Wiosenne spowolnienie na rynku najmu widać nie tylko po stronie popytu, ale i podaży – nowych ofert jest o 20 proc. mniej niż w marcu. Mimo to ekspertka Otodom podpowiada, że warto szukać mieszkania na wynajem już teraz, przed tradycyjnie najgorętszym okresem (od lipca do września).

– W najbliższych miesiącach można spodziewać się stabilizacji kwot najmu, a ewentualne podwyżki w większości spowodowane będą wyższymi opłatami eksploatacyjnymi. Być może zachęci to najemców do poszukiwania korzystniejszych cenowo ofert jeszcze przed szczytem sezonu najmu – zauważa Klimaszewska.

Jednocześnie specjalistka zauważa, że w lipcu startuje program „Pierwsze Mieszkanie”, który może jeszcze bardziej podgrzać sytuację na rynku najmu, choć nie dotyczy go bezpośrednio. Program ma bowiem ułatwić zakup M, a to może oznaczać, że część osób skazanych dotąd na najem zacznie kupować mieszkania i zwalniać zajmowane lokale.

– Warto jednak pamiętać, że taka migracja będzie dotyczyć lepiej zarabiających, jako że wciąż utrzymywane są wysokie wymogi dochodowe przy udzielaniu kredytów – wskazuje Klimaszewska.

Jakich mieszkań do wynajęcia szukamy? Królują dwupokojowe

Jeśli chodzi o to, na jakie mieszkania jest w polskich miastach popyt, to odpowiedź jest w zasadzie od lat niezmienna. Na pierwszym miejscu tradycyjnie są dwupokojowe lokale do 40 m kw., które w kwietniu 2023 r. tylko umocniły swoją pozycję w rankingu (wzrost wyszukiwań o 0,5 proc.). Bez zmian pozostały też miejsca drugie i trzecie:

 • 60-metrowe mieszkania trzypokojowe,
 • 50-metrowe mieszkania trzypokojowe.

Najemcy najczęściej szukali mieszkań kosztujących mniej niż średnia dla danego miasta, co oczywiście bywa trudne, gdyż najtańsze lokale najszybciej znikają z rynku. Szczególnie trudno mają lokatorzy w stolicy, którzy zwykle szukają mieszkania do 3000 zł/mies., podczas gdy średnia dla tego miasta to niemal 5000 zł/mies.

– Najczęściej występującą kombinacją wyszukiwań w poszczególnych miastach były: mieszkania 2-pokojowe w kwocie do 2000 zł w Łodzi, do 2500 zł w Poznaniu, Szczecinie oraz do 3000 zł w Krakowie, Trójmieście, Warszawie i we Wrocławiu – podaje raport Otodom.

Można się domyślać, że – podobnie jak w latach poprzednich – wiele osób będzie starało się rozłożyć wysoki koszt wynajmu mieszkania na więcej osób, zamieszkując ze współlokatorami. Jest to szczególnie widoczne w przypadku najmu studenckiego, gdzie taka praktyka stanowi wręcz normę.

Meble do Twojego salonu

Materiały promocyjne partnera
Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile za wynajem mieszkania? W Kielcach niecałe 1800 zł, w Warszawie blisko 5000 zł, a czynsze idą w górę. Ale są i dobre wieści - RegioDom.pl

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto