Historia wydziału prawa w pigułce

Artykuł sponsorowany
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (WPiA) od siedmiu lat ma swoją siedzibę w nowoczesnym, funkcjonalnym i przestronnym gmachu - zwanym z dumą przez studentów Paragrafem.

W plebiscycie zorganizowanym w 2013 r. przez portal infoArchitekta.pl: "Archi-TOPTEN - Najpiękniejsze Polskie Uczelnie" Paragraf zajął pierwsze miejsce.

Na Wydziale funkcjonuje Biblioteka im. Jerzego Wróblewskiego posiadająca bogate zbiory z zakresu polskiej i zagranicznej literatury prawniczej.

Kadrę naukowo-dydaktyczną Wydziału stanowią wybitni naukowcy, często pełniący ważne funkcje państwowe.
Wydział Prawa i Administracji UŁ, jako jeden z wiodących wydziałów prawa w Polsce, wprowadza rozwiązania zapewniające wysoką jakość kształcenia oraz dokonuje bieżącej weryfikacji osiąganych w tym zakresie standardów.

Powołana w 2011 r. Wydziałowa Komisja ds. Jakości Kształcenia wprowadziła wewnętrzny system zapewniania jakości kształcenia. Odpowiednio w 2012 oraz 2014 r. utworzone zostały Rada Pracodawców oraz Rada Biznesu.
Wysoki poziom nauczania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego potwierdzają wyniki osiągane przez absolwentów podczas egzaminów na aplikacje prawnicze. Pod względem zdawalności absolwentów Wydział zajmuje nieodmiennie II miejsce. W 2014 roku zajął III miejsce w organizowanym przez "Dziennik Gazetę Prawną" Rankingu Wydziałów Prawa.

Obecnie na Wydziale Prawa i Administracji kształci się ponad 6 tys. studentów na sześciu kierunkach studiów: prawo, administracja, polityka społeczna, prawo podatkowe i rachunkowość, prawo zatrudnienia kadry i płace, prawo medyczne. Wydział posiada także ofertę 24 studiów podyplomowych.

Dzięki współpracy z uczelniami zagranicznymi na Wydziale Prawa i Administracji funkcjonują szkoły prawa obcego: Szkoła Prawa Niemieckiego, Szkoła Prawa Francuskiego oraz Szkoła Prawa Amerykańskiego.
W ramach realizowanych programów wymiany, takich jak m.in.: Erasmus+, czy Campus Europae, studenci WPiA mogą wyjechać na stypendia i staże.

Na Wydziale prowadzone są także, cieszące się dużym powodzeniem, 4-letnie studia doktoranckie.
Na WPiA UŁ działa Wydziałowe Biuro Karier. Każdego roku na Wydziale organizowanych jest około 40 konferencji oraz seminariów naukowych.


Najważniejsze wydarzenia w latach 1945-2008

1945 - utworzenie Uniwersytetu Łódzkiego z Wydziałem Prawno-Ekonomicznym;
1948 - zmiana nazwy wydziału na Wydział Prawa;
1949 - Wydział Prawa otrzymał pierwszą własną siedzibę przy ul. Kopernika 55;
1949 - dotychczasowe czteroletnie studia prawnicze zostały przekształcone na dwustopniowe - zawodowe trzyletnie i dwuletnie magisterskie;
1951/52 - na Wydziale rozpoczyna działalność Ośrodek Konsultacyjny Studium Zaocznego Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, od 1956 r. - Studium Zaoczne Wydziału Prawa UŁ;
1952/53 - zniesiono system trzyletnich studiów zawodowych i dwuletnich studiów magisterskich i wprowadzono ponownie czteroletnie studia magisterskie;
1959 - siedziba Wydziału przeniosła się do gmachu zajmowanego wcześniej przez Bibliotekę Uniwersytecką przy ul. Składowej 59a;
1959/60 - przedłużenie studiów prawniczych do lat pięciu;
1961 - w gmachu Collegium Iuridicum utworzono Bibliotekę Wydziału Prawa;
1966 - utworzono dwuletnie magisterskie studia administracyjne;
1970 - zmiana oficjalnej nazwy na Wydział Prawa i Administracji;
1976 - oddano do użytku tzw. łącznik - budynek łączący Wydział Prawa i Administracji z Rektoratem;
1981 - strajk studencki kierowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, 15 grudnia do dziekanatu wkroczył oddział ZOMO;
1992 - Wydział otrzymał budynek przy ul. Uniwersyteckiej 3;
1994 - otworzono studia wieczorowe;
1997 - oddano do użytku nowoczesną, wyposażoną w sprzęt audio-wizualny aulę mieszczącą 560 studentów (dzisiaj im. Prof. W. Szuberta);
2000 - uruchomiono bibliotekę im. Profesora Jerzego Wróblewskiego;
2002 - oddano do użytku nowy budynek Dziekanatu WPiA przy ul. Składowej 41/43;
2008 - WPiA przeniósł się na ul. Kopcińskiego 8/12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto