Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaśnica w samochodzie. Przepisy, legalizacja, mandaty

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Legalizacja gaśnicy polega na sprawdzeniu proszku i naboju w serwisie gaśnic.
Legalizacja gaśnicy polega na sprawdzeniu proszku i naboju w serwisie gaśnic. Krzysztof Łokaj
Gaśnice samochodowe stanowią ważny element wyposażenia każdego pojazdu. Ich obecność jest regulowana przez przepisy ruchu drogowego w wielu krajach na całym świecie, w tym również w Polsce. Jej brak podczas kontroli drogowej może skończyć się karą finansową, a w razie pożaru, zwiększy ryzyko dużych szkód.

Przepisy dotyczące gaśnic samochodowych

Pojazd samochodowy wyposaża się: w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla – tak brzmi treść § 11 ust. 1 pkt 14 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002. Jasno wynika z niego, że gaśnica w aucie musi się znajdować. W tej samej regulacji znajduje się również wzmianka na temat obowiązku wożenia jej w samochodach ciężarowych i autobusach. Ze względu na większe gabaryty tych pojazdów, zaleca się posiadanie dwóch sztuk. Szczegółowe wymagania, takie jak rodzaj środka gaśniczego, pojemność i dokładne umiejscowienie nie zostały określone w przepisach, co nie oznacza, że kwestie te należy lekceważyć. Decyzję o kupnie odpowiedniego egzemplarza powinien podjąć sam kierowca.

Legalizacja gaśnic samochodowych

Legalizacja gaśnic jest procesem polegającym na ich regularnym przeglądzie i konserwacji w celu zapewnienia ich sprawności i gotowości do użycia w przypadku pożaru lub innej sytuacji awaryjnej. Proces ten ma na celu utrzymanie przenośnego sprzętu do gaszenia w odpowiednim stanie technicznym, aby mógł on skutecznie rozprawić się z żywiołem i chronić życie oraz mienie ludzi. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować gaśnice i zadbać o ich nienaganną kondycję.

Termin ważności pierwszej legalizacji wynosi 2 lata. Po upływie tego okresu należy zanosić gaśnicę do firmy sprzedającej lub serwisu sprzętu przeciwpożarowego co 12 miesięcy.

Mandaty za brak gaśnicy

W wielu krajach naruszenie przepisów dotyczących obowiązku posiadania gaśnicy podlega karom finansowym w postaci mandatów wystawionych przez służby ruchu drogowego. Tak jest między innymi w Polsce. Wysokość sankcji może uszczuplić portfel kierowcy nawet o 500 zł! Policjanci są także uprawnieni do zweryfikowania sposobu przewożenia gaśnicy i za wszelkie nieprawidłowości mogą wystawić mandat (od 20 do 500 zł).

Źródło: Oponeo.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gaśnica w samochodzie. Przepisy, legalizacja, mandaty - Motofakty

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto