MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusz Pomocy dla uczniów z Ukrainy w 2024 roku. Dodatkowe pieniądze dla szkół i nauczycieli. Sprawdź, komu przysługują

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Sprawdź najważniejsze informacje na temat środków przeznaczanych dla szkół na Fundusz Pomocy dla uczniów z Ukrainy.
Sprawdź najważniejsze informacje na temat środków przeznaczanych dla szkół na Fundusz Pomocy dla uczniów z Ukrainy. pixabay
W 2024 roku szkoły ponownie otrzymują środki w ramach Funduszu Pomocy na uczniów z Ukrainy. Wiemy, w jakim terminie są one wypłacane. Podajemy także najważniejsze zasady dotyczące przyznawania funduszy. Czy z tych środków nauczyciele mogą otrzymywać wynagrodzenia i dodatki motywacyjne? Sprawdź najważniejsze informacje na temat Funduszu Pomocy w 2024 roku.

Spis treści

Fundusz Pomocy dla uczniów z Ukrainy w 2024 roku. Najważniejsze informacje

Ustawa z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa reguluje także kwestię Funduszu Pomocy na uczniów z Ukrainy. W dodatkowym dokumencie zatytułowanym: „Sposób podziału w roku 2024 środków Funduszu Pomocy na dodatkowe zadania oświatowe…” znalazły się najważniejsze informacje dotyczące przyznawania środków na pomoc w kształceniu ukraińskich uczniów.

Jak czytamy na stronie rządowej, jednostki samorządu terytorialnego w 2024 roku otrzymują wsparcie ze środków Funduszu Pomocy zgodnie z ogólnymi zasadami podziału środków obowiązującymi w 2023 roku, a więc:

  • środki będą naliczane na podstawie danych wykazanych w systemie informacji oświatowej (SIO), bez konieczności składania wniosków;
  • liczebność przeliczana odpowiednimi wagami algorytmu, określonymi w załączniku do rozporządzeń w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w danym roku, będzie ustalana w sposób średniomiesięczny;
  • naliczana będzie i waloryzowana wyższa kwota na dofinansowanie dzieci w wychowaniu przedszkolnym;
  • środki będą przekazywane do samorządów co miesiąc.

Warto zaznaczyć, że z pomocy tej mogą skorzystać placówki publiczne.

Nowe zasady podziału środków z Funduszu Pomocy

Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Finansów oraz strona samorządowa reprezentowana przez Zespół do spraw Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST opracowały nowy sposób podziału środków.

Jak czytamy w dokumencie „Sposób podziału w roku 2024 środków Funduszu Pomocy na dodatkowe zadania oświatowe…” pomocą zostają objęte osoby, których pobyt w Polsce uznaje się za legalny do 31 sierpnia 2024, jeżeli w dniu 4 marca 2024 roku korzystają z wychowania przedszkolnego, realizują obowiązek szkolny albo realizują obowiązek nauki (zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe).

Sposób podziału tych środków został szczegółowo określony w art. 12 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W przygotowanym przez MEN dokumencie określono także, jak ma wyglądać algorytm przeliczania tych środków.

Dodatkowo dofinansowaniem mają zostać objęte dwa zadania:

  • dowożenie uczniów – 250 zł miesięcznie na dziecko lub ucznia dowożonego;
  • wychowanie przedszkolne w odniesieniu do dzieci w wieku 2,5-5 lat (z pewnymi wyjątkami określonymi w dokumencie).

Na wspomniane wyżej dzieci naliczana jest kwota:

  • w styczniu 2024 r. (kwota zostanie naliczona w oparciu o dane za okres 01-31.12.2023 r.) – 10 tys. zł w ujęciu rocznym (833,33 zł miesięcznie),
  • w miesiącach kolejnych, poczynając od lutego 2024 r. – 13 tys. zł w ujęciu rocznym (1.083,33 zł miesięcznie).

Jednocześnie zaznaczono, że ten sposób naliczania środków dotyczy także dzieci 6-letnich i starszych w wychowaniu przedszkolnym. Ponadto podkreślono, że nie będą uwzględniane dzieci i uczniowie, na których naliczono część oświatową subwencji ogólnej na rok 2024, np. z powodu braku wykazania w SIO właściwego kraju pochodzenia na 30.09.2023 roku.

Dodatek motywacyjny z Funduszu Pomocy – czy nauczyciele mogą go otrzymać?

Dodatkowe środki przewidziane z Funduszu Pomocy jednostki samorządu terytorialnego mogą przeznaczyć na wsparcie zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, których pobyt jest uznawany za legalny.

W związku z tym warto postawić pytanie, czy z tych środków możliwe jest sfinansowanie dodatku motywacyjnego, ale także bardziej ogólnie – wynagrodzenia dla nauczyciela, w momencie gdy nauczyciel ten prowadzi zajęcia z uczniami z Ukrainy. Przeznaczenie środków z tego funduszu zostało ujęte w sposób ogólny, co oznacza, że dodatkowe pieniądze można przeznaczyć, np. na wypłatę dodatku motywacyjnego dla nauczycieli.

Jak naliczane są środki z Funduszu Pomocy dla uczniów z Ukrainy?

Środki z Funduszu Pomocy są naliczane i przekazywane co miesiąc.

– Minister Edukacji przekaże do Ministra Finansów, w terminie do 11 dnia miesiąca, podział środków dokonany na podstawie danych wykazanych w SIO za poprzedni miesiąc – czytamy w dokumencie zamieszczonym na stronie rządowej.

Zaznaczono również, że środki te mają być wypłacane do 29. dnia każdego miesiąca.

Źródła:Ministerstwo Edukacji Narodowej, Sposób podziału w roku 2024 środków Funduszu Pomocy na dodatkowe zadania oświatowe, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundusz Pomocy dla uczniów z Ukrainy w 2024 roku. Dodatkowe pieniądze dla szkół i nauczycieli. Sprawdź, komu przysługują - Strefa Edukacji

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto