MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewczynka w oknie życia sióstr urszulanek! Julia jest 8 dzieckiem w oknie życia u sióstr urszulanek w Łodzi i trzecią dziewczynką

Tomasz Jabłoński
Tomasz Jabłoński
W poniedziałek (11 marca) wieczorem w domu sióstr urszulanek w Łodzi przy ul. Obywatelskiej 60, kolejny raz rozległ się dzwonek informujący o otwarciu Okna życia.

Siostry usłyszały dźwięk alarmu o godz. 19:35 i natychmiast zbiegły na dół do pomieszczenia, w którym znajduje się Okno życia.
Zobacz ZDJĘCIA

- W nosidełku leżało niemowlę – opowiada s. Małgorzata Binkowska, przełożona domu, która pierwsza dotarła do na miejsce. - Siostra pielęgniarka obejrzała niemowlę, sprawdziła czynności życiowe. Okazało się, że to dziewczynka. - Była normalnie ubrana, wyglądała zdrowo - dodaje s. Małgorzata. Siostry urszulanki nadały jej imię Julia.

- To kolejne uratowane życie - nie kryją wzruszenia siostry urszulanki. - Dziewczynka pojawiła się w Oknie życia w czasie, kiedy w archidiecezji łódzkiej mamy relikwie błogosławionej rodziny Ulmów, w dniu, kiedy zakończył się diecezjalny proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, tuż przed uroczystością św. Józefa i Dniem Świętości Życia.

Zgodnie z procedurą siostry natychmiast powiadomiły pogotowie ratunkowe i policję. Medycy ocenili stan zdrowia dziecka na dobry i zostało zabrane do szpitala. Policja sporządziła protokół ze zdarzenia.

Julia jest ósmym dzieckiem w Oknie życia u sióstr urszulanek w Łodzi i trzecią dziewczynką.
Zobacz ZDJĘCIA
Okno życia to miejsce, w którym rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Siostry czuwają cały rok, by podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem. Okno otwiera się z zewnątrz i jest łatwo dostępne. Otwarte – uruchamia alarm w domu, w którym jest zainstalowane. Pozostawione w nim dziecko natychmiast otrzymuje pomoc. Zgodnie z procedurą powiadamiane jest pogotowie ratunkowe i policja. W następnej kolejności zawiadamiany jest sąd rodzinny, by można było uruchomić procedurę adopcji. Konieczne procedury trwają kilka tygodni. W tym czasie sąd musi nadać dziecku dane personalne, ustanowić dla niego opiekuna prawnego, a następnie orzec adopcję. Rodzice, którzy przeżywają jakikolwiek kryzys w związku z pojawieniem się dziecka mogą zawsze uzyskać wsparcie w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym w Łodzi, pod numerem telefonu: 607 161 580.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy Okna życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz Okien życia Caritas w Łodzi działa jeszcze Okno życia w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13. Dzięki funkcjonującym w naszej archidiecezji oknom uratowano życie 18 dzieci.

Idea utworzenia dwóch Okien Życia - w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim zrodziła się w środowisku organizującym majowy Marsz wdzięczności za dar życia. Patronat nad Oknem objęła łódzka Caritas, która podjęła się przeprowadzenia całości działań organizacyjnych i formalnych.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy Okna Życia:

• w Piotrkowie Trybunalskim - przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Armii Krajowej 9),otwarte 12 września 2009 r. podczas inauguracji peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji łódzkiej. Opiekę nad nim sprawują siostry salezjanki (Zgromadzenie Sióstr Maryi wspomożycielki),

• w Łodzi - przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej (ul. Obywatelska 60), otwarte 19 marca 2010 roku. Opiekę nad oknem sprawują siostry urszulanki,

• w Pabianicach - przy Pabianickim Centrum Medycznym (ul. Jana Pawła II 68), otwarte 31 maja 2011 roku.

W Oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim uratowano pięcioro dzieci. Do Okna życia w Pabianicach trafiło troje dzieci. Ośmioro dzieci znalazły siostry urszulanki w Oknie życia w Łodzi. Kolejne dwoje dzieci pozostawiono w Oknie w II Szpitalu Miejskim im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13.

Pierwsze Okno życia powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie w całym kraju funkcjonuje prawie 70 okien w ponad 60 miejscowościach. 90% Okien życia w Polsce prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono ponad 160 niemowląt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziewczynka w oknie życia sióstr urszulanek! Julia jest 8 dzieckiem w oknie życia u sióstr urszulanek w Łodzi i trzecią dziewczynką - Express Ilustrowany

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto