Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Polsce są komary tygrysie? Pasożyty przenoszące wirusy wykryto w wielu krajach Europy. Sprawdź, gdzie występują i jak je rozpoznać

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Komar tygrysi z odwłokiem wypełnionym krwią. Ten gatunek wyróżniają spore rozmiary i charakterystyczne białe paski na tułowiu i odwłoku.
Komar tygrysi z odwłokiem wypełnionym krwią. Ten gatunek wyróżniają spore rozmiary i charakterystyczne białe paski na tułowiu i odwłoku. smuay/123RF
Komar tygrysi to gatunek pasożyta pijącego krew, który może przenosić aż 20 różnych chorób wirusowych. Inwazyjny komar azjatycki stanowi największe zagrożenie w tropikach, jednak ze względu na zmiany klimatyczne jego obecność stwierdzano nawet w krajach Europy, także u naszych sąsiadów. Nie raz pojawiały się też doniesienia o tym, że zaobserwowano go u nas. Czy w Polsce są komary tygrysie? Gdzie należy się ich obawiać i jak rozpoznać ten gatunek owada? Wyjaśniamy.

Spis treści

Czy komar tygrysi jest niebezpieczny? Jak wygląda?

Azjatycki komar tygrysi (Aedes albopictus lub Stegomyia albopicta) jest niebezpiecznym, inwazyjnym gatunkiem komara, który pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji, a za sprawą swoich zdolności adaptacyjnych, powszechnego transportu ludzi i towarów na świecie oraz ocieplania się klimatu z roku na rok poszerza terytorium swojego występowania.

Sprawdź też: Chorowałeś na COVID-19? Możesz mieć problem z innym wirusem przenoszonym przez komary

Komary tygrysie są wektorami przenoszącymi co najmniej 20 chorób wirusowych, powodowanych przez arbowirusy, m.in.:

  • chikungunya (CHIK),
  • gorączka denga,
  • zika,
  • żółta febra,
  • gorączka Zachodniego Nilu,
  • japońskie zapalenie mózgu,
  • wschodnie, zachodnie i wenezuelskie końskie zapalenie mózgu (EEE, WEE i VEE).

Termin „wektor” oznacza przy tym, że powodem choroby nie są same komary, tylko obecne w nich mikroorganizmy. Owady są więc tylko żywicielem pośrednim patogenów, zanim nie przeniosą się one do organizmu żywiciela ostatecznego.

Zobacz: Ta grupa krwi najbardziej przyciąga kleszcze. Sprawdź też, jaka grupa wabi komary zwykłe, a jaką lubią komary tygrysie

Komar tygrysi jest obecnie zaliczany do 100 najbardziej inwazyjnych gatunków organizmów na świecie według Invasive Species Specialist Group (Grupa Specjalistów ds. Gatunków Inwazyjnych, ISSG), organizacji działającej w ramach Komisji ds. Przetrwania Gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Jest już obecny w większości krajów Europy.

Jak go rozpoznać? Osobniki komara azjatyckiego wyróżniają się białymi prążkami na ciele. Osiągają od 2 do 10 mm, przy czym samica jest większa od samca. Tak jak gatunki występujące w kraju żywią się krwią ludzką i zwierzęcą, ale w przeciwieństwie do nich roznoszą dużo więcej o wiele groźniejszych chorób.

Sprawdź też:

Komar tygrysi obecny w Europie

Komar tygrysi jest już obecny nie tylko w Azji, bo w ciągu ostatnich 30 lat dotarł również na inne kontynenty. Według danych zestawionych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) jego występowanie stwierdzono w rejonach takich jak Środkowy Wschód, Ameryki, Australazja, Afryka i Europa.

W Europie komara tygrysiego po raz pierwszy zaobserwowano w 1979 roku, a miało to miejsce w Albanii. Mówi się też jednak o tym, że pojawił się w tym rejonie już 3 lata wcześniej. Do 1990 roku nie stwierdzono żadnego przypadku pojawienia się tego owada w innym kraju Europu. W 1985 roku odnotowano natomiast jego obecność w amerykańskim stanie Texas.

Od czasu rozprzestrzenienia się komara tygrysiego we Włoszech począwszy od Genui kraj ten należy do najbardziej opanowanych przez ten gatunek w Europie, a dotyczy to rejonów położonych poniżej 600 metrów nad poziomem morza.

Komar tygrysi został wprowadzony lub rozprzestrzenia się już w bardzo wielu europejskich krajach. Do tych najbardziej niebezpiecznych pod tym względem należą kraje basenu Morza Śródziemnego. Z obecnością A. albopictus należy liczyć się w państwach takich, jak Włochy (w tym Sardynia, Sycylia, Lampedusa i inne wyspy), Chorwacja, Węgry, Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Francja (w tym Korsyka), Gruzja, Niemcy, Grecja, Malta, Monako, Czarnogóra, Rumunia, San Marino, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria, Lichtenstein, Turcja i Watykan.

Przebywając w wymienionych rejonach należy zachować szczególne środki prewencji ukąszeń komarów, m.in. stosować preparaty zawierające permetrynę na tkaniny i DEET w stężeniu 30-50 procent na skórę.

Czy Polska jest zagrożona inwazją komara tygrysiego?

Pojawienie się komara tygrysiego w Polsce to temat, który w miesiącach letnich nie schodzi z pierwszych stron w krajowych mediach. Swojego czasu źródłem zamieszania było zdjęcie wykonane przez emerytowanego pracownika naukowego przed własnym domem w Katowicach. Komar okazał się jednak gatunkiem rodzimym i całkiem niegroźnym – w przeciwieństwie do prawdziwych przedstawicieli Aedes albopictus. Czy jednak jesteśmy całkiem bezpieczni?

Pomimo sensacyjnych doniesień w Polsce nie musimy jeszcze obawiać się komara tygrysiego, bo chociaż może dotrzeć do kraju, nasz klimat uniemożliwia jego przetrwanie. Jest to jednak całkiem prawdopodobne w przyszłości, zwłaszcza, że gatunek łatwo przystosowuje się do nowych warunków.

Zobacz: GIS ostrzega: nie wszystkie środki na komary i kleszcze są bezpieczne. Gdzie można je sprawdzić? Jak uchronić się przed ukąszeniem?

Osobnik komara, którego zdjęcie wywołało zamieszanie w mediach, to przedstawiciel innego gatunku. Nie jest jednak wykluczone, że komar tygrysi nie zostanie przywieziony do Polski np. razem z importowanymi towarami – wtedy należy zachować szczególną ostrożność, bo zagrożenie zarażenia się tropikalną chorobą dotyczy nawet pojedynczego owada.

Rozprzestrzenianie się azjatyckiego komara tygrysiego w Europie można śledzić na mapach publikowanych na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które jest niezależną agencją Unii Europejskiej. Z poniższego zestawienia danych z lutego i czerwca br. widać, że ekspansja tego gatunku na naszym kontynencie nie jest tak błyskawiczna, jak donoszą media.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy w Polsce są komary tygrysie? Pasożyty przenoszące wirusy wykryto w wielu krajach Europy. Sprawdź, gdzie występują i jak je rozpoznać - Strona Zdrowia

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto