MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery ofiary śmiertelne, jedna osoba ciężko ranna. Dane Głównego Inspektoratu Pracy o pracy zdalnej w 2023 roku

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Praca zdalna może być niebezpieczna. W 2023 roku do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszonych zostało pięć wypadków przy wykonywaniu pracy zdalnej. Cztery osoby poniosły śmierć, a jedna była ciężko ranna – przekazał przez Główny Inspektorat Pracy.

Spis treści

Śmierć podczas pracy zdalnej. Dane GIP za 2023 rok

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 r. zgłoszono pięć wypadków zaistniałych podczas wykonywania pracy zdalnej. Poszkodowanych w tych zdarzeniach zostało pięć osób, z czego cztery straciły życie, a jedna miała ciężkie obrażenia ciała – wynika ze wstępnych danych Inspekcji.

Rozlana kawa na dokumentach i laptopie
Praca zdalna może być zatem świadczona pod adresem zamieszkania pracownika. PeopleImages/Getty Images

Agnieszka Sopińska-Jaremczak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Pracy, poinformowała, że spośród ubiegłorocznych wypadków podczas pracy zdalnej cztery zostały zgłoszone przez pracodawców, a jeden przez poszkodowanego.

Jak zaznaczyła, wypadki te nie były badane przez inspektorów pracy Państwowej Inspekcji Pracy. Na razie GIP nie podaje informacji dotyczących okoliczności. Po opracowaniu danych więcej będzie można przeczytać w sprawozdaniu Inspektoratu za rok 2023.

Cztery zgony podczas pracy zdalnej w 2022

Ze sprawozdania za rok 2022 wynika, że do PIP zgłoszono cztery wypadki przy pracy zdalnej, w których poszkodowane były cztery osoby. Wszystkie poniosły śmierć.

– Nosiły one charakter nagłych przypadków medycznych (w tym: zasłabnięcia, niewydolność krążeniowo-oddechowa). Organy Państwowej Inspekcji Pracy nie podjęły czynności kontrolno-nadzorczych związanych z badaniem okoliczności i przyczyn wypadku z uwagi na ich charakter. Do wszystkich zgłoszonych wypadków doszło w mieszkaniach prywatnych, do których dostęp inspektorów pracy jest w zasadzie niemożliwy – napisał GIP w sprawozdaniu.

Inspekcja zebrała natomiast informacje dotyczące postępowań powypadkowych prowadzonych przez zespoły powołane przez pracodawców w 2022 r.

– Odnośnie wyszczególnionych zdarzeń wiadomo, że jedno z nich zostało uznane za wypadek przy pracy. Powodem nieuznania pozostałych trzech zdarzeń za wypadki przy pracy był brak przyczyny zewnętrznej zdarzenia (osoby zmarły w wyniku jednostek chorobowych niemających związku z pracą przez nich wykonywaną), jako jednego z elementów definicji wypadku przy pracy – stwierdził GIP.

Jakie stanowiska do pracy zdalnej? Tak powinno być wyposażone stanowisko pracy

W listopadzie 2023 roku weszło w życie rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej dotyczące dostosowania wymogów stanowiska pracy do obecnych realiów technologicznych. Stanowiska pracy (w tym do pracy zdalnej) istniejące przed 17 listopada 2023 r. powinny zostać dostosowane do wymagań znajdujących się w rozporządzeniu w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie zmian, tj. do 17 maja 2024 r.

Rozporządzenie wprowadza wymagania dotyczące stosowania systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy – to konieczność wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny lub podstawę oraz dodatkową klawiaturę i mysz.

Praca zdalna to według ustawowej definicji wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Praca zdalna może być zatem świadczona m.in. pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cztery ofiary śmiertelne, jedna osoba ciężko ranna. Dane Głównego Inspektoratu Pracy o pracy zdalnej w 2023 roku - Strona Zdrowia

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto