MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chiński kalendarz płci pozwala na określenie płci dziecka? Wystarczą podstawowe dane. Zobacz, jak to działa

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Chiński kalendarzyk nie jest metodą potwierdzoną naukowo.
Chiński kalendarzyk nie jest metodą potwierdzoną naukowo. kieferpix/ Getty Images
Chiński kalendarz płci, określany inaczej jako kalendarzyk chiński, to proste narzędzie, które w swoim założeniu pozwala przyszłym rodzicom zaplanować płeć dziecka bądź – już po zapłodnieniu – ją określić. Kalendarz, choć nie daje żadnej gwarancji, cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Korzystając z niego, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Zobacz, jak skorzystać z chińskiego kalendarza płci.

Spis treści

Dziewczynka czy chłopiec? To pytanie zadają sobie zarówno pary planujące dziecko, które snują wspólne marzenia o rodzinie, jak i te już spodziewające się potomstwa, ale jeszcze nie znające jego płci. Od setek lat ludzie upatrują odpowiedzi w kalendarzyku chińskim. Choć nie jest to metoda potwierdzona naukowo, wciąż cieszy się popularnością.

Czym jest chiński kalendarz płci?

Chiński kalendarz płci to narzędzie służące przewidywaniu płci dziecka. Wywodzi się ono z tradycyjnej medycyny chińskiej i opiera się na chińskim kalendarzu księżycowym. Różne tabelki mające pozwolić na określenie, czy na świat przyjedzie chłopiec, czy dziewczynka, dostępne są na setkach stron internetowych. W założeniu dzięki nim przyszli rodzice mogą określić płeć dziecka lub też starać się o chłopca bądź dziewczynkę.

Legenda głosi, że chiński kalendarzyk był używany przez władców jako pomoc w wyborze płci przyszłych dzieci, zapewniając w ten sposób potomstwo męskie, co gwarantowało ciągłość królewskiego rodu.

Czytaj też: Ciąża po 45. roku życia może przedłużyć życie? Wyniki badań holenderskich naukowców rzucają nowe światło na późne macierzyństwo

Należy przy tym pamiętać, że chiński kalendarzyk nie jest metodą naukową i nie daje żadnej pewności, a wręcz przeciwnie, badania naukowe podważają jego wiarygodność. Bezpieczniej jest traktować go jako ciekawą rozrywkę, a nie gwarancję. Jednocześnie warto pamiętać, że każde dziecko, bez względu na płeć, zasługuje na to, by być akceptowane i kochane przez rodziców.

Jak korzystać z chińskiego kalendarza płci? To bardzo proste narzędzie, ale należy pamiętać o jednej sprawie

Korzystanie z kalendarzyka na pozór wydaje się być niezmiernie łatwe. Należy znać wiek matki w czasie, w którym doszło do zapłodnienia, a także miesiąc, w którym doszło do zapłodnienia. Następnie na przecięciu się tych danych, można odczytać wynik.

Korzystając z chińskiego kalendarza płci, warto wziąć pod uwagę czynniki dodatkowe, wynikające z różnic pomiędzy kręgami kulturowymi. Kalendarz księżycowy różni się od kalendarza gregoriańskiego, z którego korzystamy i który bazuje wyłącznie na słońcu.

Problem może pojawić się przy określeniu wieku matki. W kulturze chińskiej wiek człowieka liczony jest od momentu początku ciąży, a nie narodzin. Czas trwania ciąży zaokrągla się do roku, co więcej kalendarz lunarny funkcjonuje na innych zasadach, tak więc, najpierw matka chcąca skorzystać z kalendarza, powinna obliczyć swój wiek. Można to zrobić samemu lub też skorzystać z któregoś z licznych kalkulatorów internetowych. Zazwyczaj, poza przypadkami osób urodzonych w styczniu i lutym, wiek matki według kalendarza chińskiego będzie o rok wyższy, niż przyjmowany w zachodnim kręgu kulturowym.

Sprawdź: Te gwiazdy urodziły po czterdziestce. Zobacz, kto zdecydował się na późne macierzyństwo. Nie tylko Kożuchowska i Rozenek

Skuteczność kalendarzyka chińskiego w przewidywaniu płci dziecka

Kalendarz chiński nie ma uzasadnienia w medycynie, ani innej nauce. Nie istnieje logiczne powiązanie pomiędzy wiekiem matki, a miesiącem poczęcia dziecka. Co więcej, zakładając prawdziwość kalendarza, istnieje kilka przeszkód, które mogą utrudnić odczytanie płci, jak poznanie dokładnej daty poczęcia. Nie zawsze do zapłodnienia dochodzi w dniu stosunku, co więc w przypadku, gdy zbliżenie miało miejsce pod koniec miesiąca, a do zapłodnienia mogło już dojść w kolejnym? Wiarygodność podważają również przypadki ciąż bliźniaczych, gdy rodzą się dzieci obu płci.

Wiarygodność kalendarzyka sprawdzano także naukowo. Jedno z największych badań przeprowadzono w Szwecji. W jego ramach przebadano 3,4 miliona urodzeń z lat 1973 – 2006. Z grupy 2,8 miliona matek, wskaźnik wiarygodności wyniósł około 50 procent, bez względu na wiek matki czy też miesiąc poczęcia.

Inne z badań przeprowadzono w prywatnym szpitalu Koru w tureckiej Ankarze. Wzięto pod uwagę urodzenia pomiędzy lutym 2017 a lutym 2023 roku. Tam również nie zauważono zależności pomiędzy chińskim kalendarzem płci a płcią narodzonych dzieci.

Historia chińskiego kalendarza płci

Istnieje kilka wersji pochodzenia chińskiego kalendarza płci. Jedna z nich mówi, że powstał on za czasów dynastii Qing (lata 1644 – 1912) i zniknął w 1900 roku po przegranej wojnie z Sojuszem Ośmiu Narodów. Pod koniec wojny oryginalna tabela miała zostać wysłana do Anglii, gdzie była strzeżona przez brytyjską monarchię jak skarb. W 1972 roku, w niejasnych okolicznościach kalendarz pojawił się w Austrii, gdzie zobaczył go chiński historyk, skopiował i opublikował w tajwańskiej gazecie.

Według innej wersji, kalendarz znaleziono w grobowcu królewskim dynastii Qing, niedaleko Pekinu. Tabliczka miała około 700 lat i pochodziła sprzed dynastii Qing.

Trzecia wersja zakłada, że kalendarz znaleziono w podziemiach Zakazanego Miasta, jak nazywa się dawny pałac cesarski w centrum Pekinu, w czasach dynastii Qing. Wykres ma bazować na teorii Yin Yang, pięciu żywiołów oraz Pa Kua.

Pielęgnacja i zdrowie dziecka

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Ewa Zajączkowska-Hernik na Dzień Matki wpomina mamę i składa życzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chiński kalendarz płci pozwala na określenie płci dziecka? Wystarczą podstawowe dane. Zobacz, jak to działa - Strona Kobiet

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto