MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Android – zmiany w smartfonach z popularnym systemem. Użytkownicy w jednym przypadku stracą, w drugim zyskają

Anita Persona
Anita Persona
Posiadacze telefonów z systemem Android ucieszą się z jednej zmiany, z innej niekoniecznie...
Posiadacze telefonów z systemem Android ucieszą się z jednej zmiany, z innej niekoniecznie... Kreator Bing
Użytkownicy smartfonów i innych urządzeń z systemem Android z pewnością będą zainteresowani najnowszymi zmianami. Dotyczą one bowiem dwóch popularnych narzędzi i nie obie są dobre. Dlaczego? Cóż, w jednym przypadku zyskamy pozytywna nową opcję, a w drugim stracimy aż kilka dotychczasowych możliwości. Sprawdź szczegóły

Spis treści

W dobie obecnej cyfryzacji ciężko wyobrazić już sobie funkcjonowanie bez nieodłącznego smartfona. Bez względu na to, czy korzystamy z niego w ciągu dnia często, czy też sporadycznie, pozostaje ona wciąż nieodzowny. Trudno się jednak dziwić, skoro dzięki małemu urządzeniu mieszczącemu się w kieszeni mamy ogromne możliwości komunikacyjne, dostęp do Internetu oraz liczne, dodatkowe narzędzia.

Te ostatnie natomiast często zależą od systemu operacyjnego smartfona, czyli od programu, na jakim dane urządzenie funkcjonuje. Choć do najpopularniejszych i tym samym najsłynniejszych należą obecnie Android i iOS, to ten drugi obejmuje nieporównywalnie mniejszy fragment rynku. Wszystko dlatego, że aż 70% sprzętów mobilnych na rynku działa właśnie na systemie Android. Teraz natomiast czekają nas zmiany.

Głosowa obsługa chatGPT

Jedna ze zmian dotyczących użytkowników urządzeń z systemem Android związana jest z chatbotem firmy OpenAI. To bowiem chatGPT należy do najpopularniejszych narzędzi z gatunku chatbotów działających w oparciu o sztuczną inteligencję, które to w ostatnich miesiącach robią prawdziwą furorę. Dlatego też jego twórcy wprowadzają systematycznie kolejne zmiany w chatGPT, dodające nowe funkcje oraz poprawiające jego działanie.

Popularność chatGPT sprawiła, że doczekał się on także dedykowanej aplikacji, pozwalającej korzystać wygodnie z zalet nowego rozwiązania SI także na smartfonach. Teraz natomiast zostanie ona udoskonalona i to nie byle jak. Oficjalna aplikacja chatGPT na urządzeniach z Androidem pozwoli nam bowiem na głosową komunikację z narzędziem, co będzie wyjątkowym udogodnieniem. Co prawda opcja ta była już dostępna a aplikacji, ale tylko w ramach płatnej wersji premium, a teraz skorzystać z niej będzie mógł każdy bez dodatkowych opłat. To jednak nie koniec nowości

Asystent Google straci kilkanaście funkcji

Jeśli posiadacie telefon z systemem Android lub inne urządzenie z tym oprogramowaniem, to bardzo możliwe, że korzystacie także z łatwego do uruchomienia Asystenta Google. To przydatne i wielofunkcyjne narzędzie, o którego zaletach wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Teraz niestety straci ono część swoich funkcjonalności. Jak poinformowała bowiem firma Google, narzędzie zostanie po części zmodyfikowane, w tym zniknie z niego aż 17 opcji. Jak wyjaśnia producent, usunięcie funkcji jest spowodowane ich małą popularnością. Są to konkretnie:

 • Odtwarzanie audiobooków i sterowanie nimi w Książkach Google Play za pomocą głosu. Nadal możesz przesyłać książki audio z urządzenia mobilnego.
 • Ustawianie lub używanie alarmów multimedialnych, muzycznych lub radiowych na urządzeniach z Asystentem Google. Możesz utworzyć niestandardową procedurę, która ma podobne zachowanie, lub użyć standardowego alarmu.
 • Uzyskiwanie dostępu do książki kucharskiej lub zarządzanie nią, przesyłanie przepisów z urządzenia na urządzenie, odtwarzanie filmu instruktażowego z przepisami lub pokazywanie przepisów krok po kroku. Za pomocą Asystenta Google możesz wyszukiwać przepisy w Internecie i YouTube.
 • Zarządzanie stoperem na inteligentnych ekranach i głośnikach. Nadal możesz ustawić timery i alarmy.
 • Używanie głosu do dzwonienia do urządzenia lub wysyłania wiadomości do grupy rodzinnej Google. Nadal możesz transmitować do urządzeń w domu.
 • Wysyłanie wiadomości e-mail, wideo lub audio za pomocą głosu. Nadal możesz dzwonić i wysyłać wiadomości tekstowe.
 • Zmiana terminu wydarzenia w Kalendarzu Google za pomocą głosu. Nadal możesz zaplanować nowe wydarzenie.
 • Korzystanie z aplikacji App Launcher w trybie samochodowym Asystenta Google w Mapach Google do czytania i wysyłania wiadomości, wykonywania połączeń i sterowania multimediami. Nadal możesz używać sterowania głosowego w Mapach Google w ten sam sposób.
 • Prośba o zaplanowanie lub wysłuchanie wcześniej zaplanowanych ogłoszeń Family Bell. Można utworzyć niestandardową procedurę, która ma podobne zachowanie.
 • Prośba o medytację ze spokojem. Nadal możesz poprosić o opcje medytacji u dostawców mediów, takich jak YouTube.
 • Sterowanie głosowe podczas aktywności nie będzie już dostępne na urządzeniach Fitbit Sense i Versa 3. Musisz użyć przycisków na urządzeniu, aby rozpocząć, zatrzymać, wstrzymać i wznowić działania. Nadal możesz sterować głosowo na zegarkach Pixel Watch.
 • Wyświetlanie podsumowań snu będzie dostępne tylko na inteligentnych ekranach Google. Nadal możesz poprosić o szczegóły snu głosowo na inteligentnych zegarach innych firm.
 • Połączenia nawiązywane przez głośniki i inteligentne ekrany nie będą wyświetlane z identyfikatorem dzwoniącego, chyba że używasz Duo.
 • Wyświetlanie szacowanego czasu w sekcji "Dojazd do pracy" na inteligentnych ekranach. Nadal możesz pytać o czas dojazdu i uzyskiwać wskazówki głosowe.
 • Sprawdzanie osobistych planów podróży za pomocą głosu. Nadal możesz zapytać o status lotu.
 • Prośba o informacje o kontaktach. Nadal możesz nawiązywać połączenia ze swoimi kontaktami.
 • Prośba o podjęcie określonych działań za pomocą głosu, takich jak wysłanie płatności, dokonanie rezerwacji lub opublikowanie postu w mediach społecznościowych. Nadal możesz poprosić Asystenta o otwarcie zainstalowanych aplikacji.

Zmiany są już wprowadzane od stycznia 2024 roku, więc jeśli jeszcze nie dotknęły waszego Asystenta Google, to prawdopodobnie wkrótce tak się stanie.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmici mniej groźni niż Trump? AI zna odpowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Android – zmiany w smartfonach z popularnym systemem. Użytkownicy w jednym przypadku stracą, w drugim zyskają - GRA.PL

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto