W kolejnej odsłonie cyklu wirtualnych spacerów po dawnych zakątkach Łodzi prezentujemy zdjęcia obrazujące miasto w latach 60. XX wieku. Wówczas to rozpoczęto przede wszystkim budowę dużych osiedli mieszkaniowych. W tym czasie zaczęły powstawać m.in. Dąbrowa, Karolew i Teofilów. Obok bloków budowano pawilony handlowe, przychodnie, czy szkoły. O ile w roku 1960 w Łodzi mieszkało 709 tys. osób, to już 10 lat później już 762 tys.


Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (52)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ANTYPISIOR (gość)

Jednego czego mi żal to młodości. Szkoda tylko że kiedy wolna Europa się rozwijała to u nas była bida PRL , i jak czytam ten niektóre komentarze co to nie wybudowali i jak teraz jest źle to , myślę sobie że ludzie są bardzo ograniczeni w swoich horyzontach rozumowania i zaściankowi. I mamy przy władzy ludzi podobnych do tych na tym forum. Amen

dziadek1954 (gość)

Ogólnie kłamstwo i indoktrynacja, Świat był wtedy kolorowy jak dziś i istniały i były popularne zdjęcia kolorowe. Miasto pokazane tak jak na zdjęciach przed 100 lat.

dariusz1209 (gość)

Mimo to że nie moje lata, bo nie było mnie na świecie, to stwierdzam że budynku na wprost Parku Staromiejskiego już nie ma,poza tym skrzyżowanie Sienkiewicza i Narutowicza wraca jakby obecnie do starego wyglądu, ze względu na remonty ( skręt z Narutowicza w Sienkiewicza)

mirrek (gość) (m.)

cóż, pamiętam , byłem tam jako mały chłopiec. Miejsce z tą egzotyczną wystawą znajdowało się po tej stronie co dzisiejsze targowisko. Wieloryb choć nie zbyt wielkich rozmiarów, był wystawiony pod dużym namiotem, a wejściówki nie były zbyt tanie. Dopiero teraz po przeczytaniu tego tekstu, przypomniały mnie się te zdarzenia-dzięki!!!

bukszpan (gość)

Zdjęcie nr 11 to ul.Tybury z widokiem na ul.Kasprzaka. Po jednej stronie Tybury 11 a po przeciwnej Tybury 16 -niski budynek ( obecnie oddział MOPS-u ) .Za nim budynek Kasprzaka 67

m. (gość)

A czy pamięta ktoś, że w Łodzi w okolicach Górniaka i Placu Niepodległości można było oglądać wieloryba? Tylko niestety nie pamiętam kiedy to dokładnie było, ale chyba na początku lat 60. Nigdzie też nie mogę znaleźć zdjęć z tej nietypowej wystawy:/

Łodzianka (gość)

Przecież to ul. Piotrkowska między ul. Zamenhofa, a pasażem d.ZHP ( przy Domu Nauczyciela, teraz tu stoi pomnik Wł.Reymonta) - skąd ten podpis, że Al.Kościuszki ?

zlosliwiec (gość) (Hakunamatata)

Fakt, fabrykanci robili cos dla swoich robotnikow. Nawet oni rozumieli, ze wartosciowy pracownik musi miec przyzwoite (jak na tamte czasy) warunki zycia. W obecnym kapitalizmie nie ma nawet tego - ludzi sie eksploatuje i wyrzuca. Taki to "postep" nastapil w "wolnej i demokratycznej" RP.

pzdr.

ah101 (gość)

Ja tutie meshkawam tylko peinc lat i odprowadiew sie do Americe. W Americie ja lube bardzo all ya beim clawa poznac moie rodece, i mlasto. Ja pamentam wogule nic o mlecie. Clie jest ktoch cto mojie mie plomocz.

Janusz (gość)

To róg Piotrkowskiej i Andrzeja .Dom rogowy został rozebrany chyba w latach 60.Potem na pustym placyku urzadzono małe targowisko owocowo-warzywne.Potem w latach 90-tych pobudowano dom handlowy Saspol. W tym starym dudyku widoczznym na rogu mieścila sie apteka. Budki milicyjne slużyły do ręczego sterowania sygnalizatorami ulicznymi w okreslonych sytuacjach.Jest to pozostałość po latach okupacji niemieckiej .Wykorzystywane przez policje porządkową i żandarmerię .Ta czerwona drewniana budka należała do mpk i stanowiła schronienie dla pracownikow torowych czyszczących zwrotnice , torowiska i studzienki.Widzimy dwa przystanki mpk tramwajowy i autobusowy tzn. zdjęcie robine przed 1960 r.

łodziak (gość)

Fot.1 Gdzie to jest? Fot.3 to nie moze być Kopcińskiego/torowisko/. Fot.5 pozazdrościć frekwencji. Fot. 6 to chyba Piotrkowska 133 lub 135, obecnie siedziba NSA. Fot.7 Kiedyś Ul. Rewolucji jeździło się ze wschodu na zachód/ widoczna Warszawa/i na koniec fot.12 i 15.Te domy miały adres ul. Nad Łódką a zburzono je na początku lat 70-tych.

kazimierz (gość) (Łapiduch)

Budynki zostały wyburzone nie po to by sadzić park. Zniszczyli je Niemcy, aby oddzielić dzielnicę aryjską od getta. Park stworzono po wojnie