W kolejnym odcinku naszej sentymentalnej podróży po dawnych zakątkach Łodzi prezentujemy fotografie miasta z lat 40. XX wieku.

Po pięciu latach wojny Łódź przestała być miastem wielu religii i narodów. Spośród 230 tysięcy Żydów zamieszkałych w Łodzi przed wojną końca okupacji w getcie doczekało tylko 877 osób. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej uciekli Niemcy osiadli w naszym mieście od wielu pokoleń.

Podczas okupacji po raz pierwszy i jedyny w historii ulica Piotrkowska zmieniła nazwę – na Adolf Hitlerstrasse. Miasto też nie nazywało się już Łódź, lecz Litzmannstadt, a w herbie miasta złotą łódkę na czerwonym polu okupant zastąpił złotą swastyką na granatowym tle.

Przeczytaj historię w serwisie Expressu Ilustrowanego

Zobacz zdjęcia Łodzi z lat 30. XX wieku

Historia

Komentarze (24)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Justyna (gość)

Czy może ktoś się z Państwa orientuje, czy była w Łodzi w 1948 roku knajpa lub miejsce "U Fijarów", gdzie się chodziło na piwo?